Başkası Kim?

Son birkaç gündür yaptığımız haberleri takip ediyorsunuzdur. Yaptığımız haberlere hem olumlu hem de olumsuz tepkiler gösterilmesi gayet normal ancak benim en çok hayret ettiğim ve söylendiğinde de hayretle karşıladığım bir durum var. O durumu açıklamadan önce yaşananlara değinmek istiyorum.

Malumunuz üzere Sayıştay 2017 yılı faaliyet raporunu açıkladı. Bu raporlar sadece Siverek Belediyesine mahsus raporlar değil. Sayıştay devlet kurumlarını denetleme görevini yapar ve bu sonuçları kendi sitesinde yayınlar. Bizde aldık 52 sayfalık raporu tek tek okuyarak anlayarak 16 başlıktan 6 başlığını haberleştirdik. Haberleştirdiğimiz bu rapor Belediye tarafından çarpıtıldı denilerek açıklama yapıldı. Şimdi bizim haberi çarpıtma gibi bir durumumuz olamaz. Haberimizde Siverek Belediyesinde yolsuzluk, Siverek Belediyesi zararda gibi ibareler var mı?

Hayır yok.

Ancak haber başlığında usulsüzlük var demişiz ve bu usulsüzlük ne yolsuzluk anlamına gelir ne de bizim kasıtlı olarak yaptığımız bir durum var. “Usulsüzlük” kelime anlamı “yöntemsizlik” yani bir iş yapacağınız zaman devletin belirlediği bir yol vardır. Siz kestirme olsun diye kendi yolunuzu çizdiğinizde devlet sizi denetlediğinde de diyor ki; “hayır bu yol benim belirlediğim usule göre yapılmamış ve bunun da adı “usulsüzlük” oluyor. Tabi biz bunu haberleştirdiğimiz zaman Belediye’den hiç anlamadığımız ve anlam veremediğimiz bir tepki ile karşılaştık. Bu telaş haline anlam vermeye çalışırken Siverek Belediye Başkanı Resul Yılmaz bizi makamına davet ederek gerekli açıklamayı yapacağını söyledi. Buraya kadar her şey olması gerektiği gibi çünkü biz Belediye Başkanı’nın cevap hakkının da yayınlanması taraftarı olduğumuz için o makama gittik. Makamında açıklamasını dinledik söz hakkı gazetecilere geçtiğinde ise Şükrü Dolaş’ın konuşmaya başlaması ve sonrasında ne olduysa Belediye Başkanı’nın “bu haberleri yapan gazeteciler kime çalışıyor onu da biliyoruz” sözünden sonra şahsen ben şok oldum. Şükrü Dolaş’ta şok olmuş ki; “Başkanım bu gazeteciler kim ve kime çalışıyorsa açıkla bizde bilelim” dedi. Başkan bunu yanıtsız bırakınca Şükrü Dolaş’ta “Eğer bunu açıklamazsanız burada bulunmamızın anlamı yok kalkmamız gerekir” dedi ve toplantıyı yarıda bırakarak çıktık.

Şimdi de yazımın başında belirttiğim hayret ettiğim noktaya geleyim. Makam odasını terk ettikten sonra gerek sosyal Medya’dan gerek ise sitemizde yapılan yorumlar ve bizleri gören bazı şahıslar eğer Resul Yılmaz değil de başkası olsaydı makam odasını terk edebilir miydiniz? Başkası kim diyorum cevap yok çünkü bir isim vermekten bile çekinenler “başkası olsa” diyor. Başkası dedikleriniz kim bilmem ama bir gazeteci olarak haber değeri taşıyan bir durum varsa haber yaparım. Eğer bir toplantıda onurumu kıracak bir söz söylense orayı terk ederim. Kim olduğunun önemi yok, ne yaptığının önemi var.

İşte bu kısır anlayış bizleri bir yere yetiştirmez. İçinizde gizli kalmış feodaliteyi ve barbarlığı bir yere bırakın. Kendi çocuklarınız için özgür düşünen, özgür hareket eden bir gelecek istiyorsanız eğer bu anlayıştan vazgeçin. Her haberde orayı burayı arayarak haber kaldırmamızı isteyeceğinize habere neden konu olduğunuzu düşünüp daha iyi şeyler ortaya koyun.

O zaman güzel haberlerle buluşmak ümidi ile.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet Akçalı
Mehmet Akçalı - 1 hafta Önce

Siveregin böyle cesur gazetecilere ihtiyacı var.Gazetemizin her zaman yaninda olacagiz.

sukij
sukij - 1 hafta Önce

Resul gazeteciye laf sokacagina ,bize söz verip yapmadigi 400 projenin aciklamasini yapsin.

zaza
zaza - 1 hafta Önce

Resul ve böylece kendini bitirdi.İsim vermeden konusan insanları hiç sevmem.

ali gumustas
ali gumustas - 1 hafta Önce

Biz bu gazeteyi cesur tarafsiz haber yaptigi icin seviyoruz ve okuyoruz.Resul gazetemize dokunma!

AYIPTIR !
AYIPTIR ! - 1 hafta Önce

Sayın Abdullah Lale ben isim vereyim Ali Murat Bucak beyin başkan olduğu dönem bunu yapabilir miydiniz ? İkinci bir husus madem gazetecisiniz tarafsızsınız (Sizin tabirinizle) AKP ilçe başkanı kopya çekip öğretmen tartaklarken neredeydiniz ?
Neden bu hiç bir şekilde haber yapılmadı ?
Hangi sizin ÖZGÜR GAZTECİLİĞİNİZ

Bekir geyik
Bekir geyik @AYIPTIR ! - 1 hafta Önce

Sen ilkin cesur olda kendi ismini soy ismini yaz sonra erkeklik yaparsin.

aliseroglu
aliseroglu @AYIPTIR ! - 1 hafta Önce

Resul yerine Kayyum atansin.

sukij
sukij @AYIPTIR ! - 1 hafta Önce

Saygi deger Cumhurbaskanim,biz Ak Partiye oy verdik ama Resul dan memnun degiliz Lütfen Resul yerine Kayyum atayın.

zaza
zaza @AYIPTIR ! - 1 hafta Önce

Recep Tayyip Erdogan,Resul yerine Kayyum atayın,Siveregi 5 yıl geriye göturdu.

korkaksin
korkaksin @AYIPTIR ! - 1 hafta Önce

Madem öyle sen (cesursun ya bak ismini bile yazmamissin) Akp ilce baskani ogretmeni dovdugu zaman bir tepki koysaydin,savciliga sikayetci olsaydin cesursun ya,Ali Murat Bey in ismini veriyorsun ya.

halil
halil @AYIPTIR ! - 1 hafta Önce

Bak senin pis yorumunu bile paylasmiş.Ben gazeteci olsaydim yorumunu paylasmazdim cunku Resul'un yalakaligi kokuyor.

Ali demir
Ali demir @AYIPTIR ! - 1 hafta Önce

Resulun tirsikcisi,Akp ilce baskani ögretmeni tartakladigi zaman Resul bey bir aciklama yapti mi?

Cengiz Guzel
Cengiz Guzel @AYIPTIR ! - 1 hafta Önce

Ee ,erkek gibi ismini soy ismini yazmayi unutmussun!? İsmini soy ismini yazsaydin Sana cesursun derdim ama korkaksin

Murat cukan
Murat cukan @AYIPTIR ! - 1 hafta Önce

Vayy be ne erkek!,İsmini Soy ismini yazmayacak kadar korkaksin.

Ali golij
Ali golij @AYIPTIR ! - 1 hafta Önce

Madem delikanlica diyorsun keske Erkek gibi İsmini soy isminide yazsaydin .Teneke Ismin soy ismini yaz

Xelikanli
Xelikanli @AYIPTIR ! - 1 hafta Önce

Erkek gibi ismini soy ismini yazsaydin inandirici olurdun.İlkin delikanlica ismini soy ismini yaz.

onur avcı
onur avcı - 1 hafta Önce

benim tek sorum olacak hangi belediye zamanında Siverekli gazeteciler sayıştay raporlarını incelemeye başladı ...neden daha önceki belediyelerde bu raporlara göz atılmadı ?

onur avcı
onur avcı @onur avcı - 6 gün Önce

tatbikîde bana sormayacak ama başkalarına da sormayacak gazetecilerin işi eskiden araştırmak değil miydi .şimdimi araştırmak oldu eğer usulsüz ihale veriliyorsa hangi ihale ne zaman usulsüz verilmiş yazın buraya savcılar hemen inceleme başlatsın. Öyle yürü gitle falan olacak iş değil bu bakın ne kadar güzel demokratik bi ortamda ve güzel üslüpla bunları tartışabiliyoruz ve açık açık konuşabiliyoruz .ben kimsenin savunmasını yapmıyorum ama üslüp olarak tartışılacak bi ortam olursa bence bir yerde usulsüzlük varsa açığa çıkar ve hepinizinde kafası aydınlanmış olur. Bu öyle Siverek şivesiyle konuşulacak bi konu değil bence her kes eteğindeki taşları döksün kim neyi biliyorsa anlatsın ...

gercekci
gercekci @onur avcı - 1 hafta Önce

Ne yaparsaniz yapin Resul un fişi çekildi.Kurtulduk resuldan

Siverekli Murat sıkıcı
Siverekli Murat sıkıcı @onur avcı - 1 hafta Önce

Rezil adam, yani yolsuzluk varsa Gazeteci eskiden yazmiyordu şimdide mi yazmasin öylemi diyorsun

Ali avcikiran
Ali avcikiran @onur avcı - 1 hafta Önce

Yahu yuzunuzde mi kizarmiyor? Resul usulsuz ihale verecek,Sivereklilerden fazla vergi alacak Resula kizacaginiza Gazeteciye catiyorsunuz.

gumustas
gumustas @onur avcı - 1 hafta Önce

Sanami soracak ne zaman ne yapacaklarini? Yürü git.

zaza
zaza @onur avcı - 1 hafta Önce

Yani eskiden yapmiyorlardı ve Şimdide yapmasinlar diyorsun dimi?Gazetecilerimiz sana mı soracak kimin zamaninda ne yapacaklarini?

vatandaş
vatandaş - 1 hafta Önce

Hepiniz Ali Murat BUCAK'ın adamlarısınız demek istedi bence Başkan (tahminim)

zaza
zaza @vatandaş - 1 hafta Önce

Sende resulun tirsikcisisin diyoruz.

ŞÜKRÜ
ŞÜKRÜ - 1 hafta Önce

bu olaydan şunu çıkartabiliriz özgürlük güzel bişey siverekte biri çıkıp bir belediye başkanını eleştirebiliyor veya yanlışı olduğunu söyliyebiliyor hemde yüzüne karşı .NOT RESUL BAŞKAN DEĞİLDE ESKİ BAŞKAN A.MURAT BUCAK OLSAYDI BUNU YAPABİLİRMİYDİ TABİKİ HAYIR ONUN İÇİN ÖZGÜRLÜK.HERZAMAN ÖZGÜRLÜKTEN YANA OLALIM

Şükrü bey,
Şükrü bey, @ŞÜKRÜ - 4 gün Önce

Yani diyorsun ki: Eskiden yapamıyorlardı şimdide yolsuzluk varsa söylemesinler yazmasinlar...

Hak hukum
Hak hukum @ŞÜKRÜ - 4 gün Önce

Kötü emsal emsal degildir.Demogoji yapiyorsun.Hem eski Siverek yok artik diyeceksiniz ama hep geçmişte ornek vereceksiniz ve bu sizin tutarsiz oldugunuzu gösteriyor.