'Doğulu oldukları için ceza aldılar' iddiası

banner18

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, terör örgütü propagandasından ceza alan 5 sanık için hazırladığı gerekçeli kararda sanıkların doğulu olduğunu belirtilerek "Gelenek ve göreneklerine göre sanıkların savunması hayat tecrübelerine uyumlu değil" denildi.

'Doğulu oldukları için ceza aldılar' iddiası
Cumhuriyet Gazetesi'nden Denizcan Akar'ın haberine göre; İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş gözaltına alındıktan sonra Başakşehir'de slogan atarak eylem yaptığı gerekçesiyle 5 kişiye terör örgütü propagandası ve toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet suçlarından 15 ay ceza verdi. Sanıklardan B.K., İ.B., K.K. ve Ö.U'nun hapis cezası ertelendi. Daha önceden sabıka kaydı bulunan S.A. için erteleme kararı verilmedi.


Sanıklar, savunmalarında eyleme katılmadıklarını iddia etti. K.K. arkadaşı S.A. ile birlikte 13.30'da eniştesinin evine gittiklerini belirtti. S.A. ise eve 14:00 sıralarında birlikte gittiklerini, evde K.K.'nın ablası ve yeğenlerinin olduğunu vurgulayarak İ.B.'nin saatini bilmediği bir zamanda elinde valizle Tekirdağ'dan geldiğini söyledi.


CEZANIN GEREKÇESİNDE DOĞU GELENEK VE GÖRENEKLERİ


Mahkeme, evde bulunduğunu iddia eden sanıklardan İ.B. ve B.K.nin Başakşehir'deki eylemden "kaçarken arkadan görüntülendiği" tespitini yaptı. Sanık K.K. ile S.A.'nın ifadelerinde arkadaşları İ.B'nin Tekirdağ'dan gelmesi konusunda çelişki olduğunu belirten mahkemenin gerekçeli kararında şöyle denildi: "Her iki sanık Van ve Diyarbakır nüfuslarına kayıtlı olduğu dikkate alındığında sanıkların memleketlerinin Türkiye'nin doğu tarafından olduğu anlaşılmakla toplumumuzun özellikle doğu bölgesindeki gelenek görenekler dikkate alındığında sanık K.K'nin eniştesi yokken diğer sanık S.A.'yı eniştesinin evine götürmesinin olağan hayat tecrübelerine uyumlu olmadığı ortadadır. Böyle olunca sanıkların gösteriye katılmadıklarına ilişkin savunmalarına mahkememizce itibar edilmeyerek sanıklar K.K ve S.A'nın cezalandırılmasına karar verilmiştir."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER