Gülebak Soruyor "Siverek’te Neler Oluyor?”

banner18

Şanlıurfa’nın Siverek İlçe Belediye Başkanı Resul Yılmaz ile gazeteciler arasında gerginlik yaşandı. Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı Tahir Gülebak, yaşananlarla ilgili yazılı basın açıklaması yapı.

Gülebak Soruyor  "Siverek’te Neler Oluyor?”
Başkan Gülebak, Sayıştay raporunun açıklanmasını isteyen basın mensupları ile Siverek Belediye Başkanı arasında yaşanan gerginlikle ilgili “İlçede cemiyetimize mensup muhabir arkadaşlarımız,  Siverek Belediyesiyle ilgili Sayıştay raporu haber yapmış, bir sonraki gün Belediye Başkanı kendi makamında konuyla ilgili Basın açıklaması düzenlemiştir. Basın açıklamasının ardından bir gazeteci arkadaşımızla, belediye başkanımız arasında geçen konuşmada Belediye Başkanımız Resul Yılmaz gazetecilere hitaben ‘Ben basının kime çalıştığını biliyorum’ demesi üzerine, bir gazeteci arkadaşımız ‘kime çalıştığımızı açıklamasan ben bu toplantıyı terk ederim’ diyerek toplantıyı terk etmiştir. Diğer gazeteci arkadaşlarımız da odadan ayrılırken, Belediye Başkanı tartıştığı gazeteciye ‘Bağırma lan’ diyerek talihsiz sözler sarf etmiştir. Belediye Başkanı’nın,  gazetecilere yönelik konuşma lan’ sözlerini talihsiz sözler olarak değerlendiriyorum. Gazetecinin görevi, asla, gücü elinde bulunduranlara iyi görünmek, onlara övgüler yağdırmak ve bundan maddi – manevi çıkar sağlamak, değildir. Gazetecinin görevi, içinde yaşadığı topluma, ayna ve ışık tutmaktır. Bedeli ne olursa olsun, daima doğruyu söylemek ve kral çıplak olduğunda, bunu cesaretle haykırmaktır. Çünkü gazeteci, ülkede veya toplumda yolunda gitmeyen şeyleri herkesten önce görüp, bunların düzeltilmesi adına, gördüklerini olduğu gibi aktarmakla yükümlü kişidir. Onları örtbas etmekle, değil Çalışan Gazeteciler Derneği olarak, yaşanan olayların daha da büyümemesi amacıyla sorunun dostane bir ortamda çözüme kavuşturulmasından yanayız. Tüm iyi niyetimizle bunu iki taraftan rica ediyoruz. Siverek Basının aboneliğini kesmek, gazetecilere ‘bağırma lan’ diye hitap etmek, Belediye başkanına yakışmayacak davranışlardır” ifadelerini kullandı.


Saygılarımla Tahir Gülebak
Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Dernek Başkanı
YORUM EKLE
YORUMLAR
arif
arif - 2 yıl Önce

Ağziniza saglik,Resul sen ilkin 400 proje sözünu yerine getir sonra gazeteciye dayılan! Sana verdigin oy'um zehir zikkim oldun sana.

Ak partili
Ak partili - 2 yıl Önce

Gazetecilerimizin yanindayiz.Sayın Cumhurbaskanim,Resul yerine kayyum atayin.

X
X - 2 yıl Önce

Başkan haklı.meseleyi olumsuz afişe etmek yanlış.saygılarmla

Eski Siverek'li
Eski Siverek'li - 2 yıl Önce

Biz gurbetteyiz.Bu olanlar söz konusu kişilerin önceden bir araya gelmesiyle konuşmaları en uygun olurdu.Farklı şehirlerde değilsiniz.Biz gurbette birlik,beraberlik ve dirlik içinde Siverek haberleri okumak istiyoruz.

SIRADAKİ HABER