Gülpınar Gazetecilerle Bir Araya Geldi

banner18

AB Uyum Komisyonu Başkanı ve AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Kasım Gülpınar, gazetecilerle kahvaltıda bir araya gelerek gündemdeki konuları değerlendirdi.

Gülpınar Gazetecilerle Bir Araya Geldi

AB Uyum Komisyonu Başkanı ve AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Mehmet Kasım Gülpınar, gazetecilerle kahvaltıda bir araya gelerek gündemdeki konuları değerlendirdi.

Tarihi Cudi Paşa Konağı’nda sabah kahvaltısında ulusal ve yerel basın temsilcileriyle bir araya gelen Milletvekili Kasım Gülpınar, gündemdeki konular hakkında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

-“Yeni hayvan pazarının yeri değişmiyor”

Son dönemlerde ‘yeni yapılan hayvan pazarının yeri değişecek’ söylentilerinin asılsız olduğunu vurgulayan Kasım Gülpınar, “Bu konuda öncelikle şunu net olarak dile getirmek isterim ki benim taraf, senin taraf diye bir şey yok, Siverek’in hepsi benim tarafımdır. Burada bir milletvekili varsa demektir ki Siverek’in hepsi kendi tarafıdır. En batısından doğusuna, en kuzeyinden güneyine kadar Siverek’in hepsi benim tarafımdır. Senin taraf benim taraf sözlerini kökten reddediyorum ki böyle bir ifadeye katılmam da mümkün değildir. Söylentileri arkadaşlar bana iletti ve bu belediyenin bir icraatıdır, bir milletvekilinin belediyenin herhangi bir icraatı ile ne işi olabilir? Hayvan pazarıyla ne tür bir bağlantısı olabilir? Hayvan pazarının nereye yapıldığı ya da eski hayvan pazarı ne oldu gibi durumlarla ne haberim olur ne de böyle bir işi takip etmem söz konusu olabilir. Dedikoduları bende duydum ve araştırdım, yeni bir inşaatın başladığı bilgisi verildi. Oraya bir masraf yapılmış bildiğim kadarıyla. Biz günlerdir dürüstlükten ve devlet malını korumaktan bahsediyoruz. Kendi aracının benzinini dahi düşünen bir milletvekilinin masraf yapılmış bir yerin masrafını hiç görmeden ve o masrafı hiçe sayıp başka bir yere taşınması için gayret eder mi?  Bir kere devletin orada kaynakları israf olacak, iyi kötü bir şeylerin yapıldığı söylendi. Ben daha görmüş değilim yerini dahi bilmiyorum çünkü beni ilgilendiren bir konu değil. Bu tamamen yereli ilgilendiren bir konu, tamamen belediye başkanını ilgilendiren bir konu. Algı operasyonları öyle bir hal aldı ki lafınızı evirip çevirmeyi bırakın artık kalp okumaya niyet okumaya akıl okumaya kadar vardı ki aklımdan ve kalbimden geçmeyen şeyler dahi söylenmeye başlandı. Bu konu ne benim kalbimden ne de benim aklımdan geçebilir, beni zerre kadar ilgilendiren bir konu değildir. Şimdi sizin sorununuzdan anladım ki asıl mesele senin tarafın benim tarafım meselesiymiş, kendi taraf ya da benim taraf dediğiniz zaman bu hizmet açısından dahi sorunludur.”

-“Devletin kaynakları israf edilemez!”

Devlet kaynaklarının israf edilmemesi konusunda hassas davrandığını dile getiren Kasım Gülpınar, “En basitinden bir beton yol, lütfen gidip bir batı tarafına yani Fırat tarafına bakın beton yollara, bir de benim taraf diye nitelendirilen gerçi hangi tarafsa ben de bilmiyorum artık beton yollarına bakın. Yani benim taraf olsa yani öyle bir şey olsa hangi tarafsa o orayı komple hizmetini bitirip çıkmış olurduk. Orada ne kadar eksik varsa burada da bir o kadar vardır, hatta bazı yerlerde daha fazla var ama bazı yerlerde eksik var bizim kendi köylerimiz dahi hepsini içine katıyorum. Şu taraf söylentilerini bir kenara bırakıp belediye zamanında bir karar almış. Nasıl almış, kiminle almış, nasıl almış onu ben bilemem. Zaten belediye bugüne kadar bize hiç danışmadığı için bu da danışmadığı projelerden biri. Danışsaydı belki biz de o zaman fikrimizi söylerdik ama danışılmadığı için diğer bütün projelerde olduğu gibi ve bize herhangi bir bilgi verilmediği için yine diğer projelerde olduğu gibi başlamış. Bana mevkinin neresi olduğunu sorarsanız yeni hayvan pazarının nerede olduğunu bilmiyorum. Başlayan inşaatı şimdi kaldırıp o masrafı toprağa mı gömeceksin? Yazık günahtır, bunlar devletin kaynaklarıdır öyle kolay israf edilemez. Hayırlı olsun demekten başka bir şey yok. Allah hayırlı uğurlu etsin. Ne benim ağzımdan böyle bir şey çıktı bugüne kadar ne de ben böyle bir şey düşündüm. Milletvekili olarak belediye başkanına yardımcı olmak bizim vazifemizdir. Hangi konularda diye sorulursa Ankara’daki projeleri konusunda eğer Ankara’yı ilgilendiren bir proje varsa belediye başkanına bu konuda yardımcı olmakla mükellefiz ama onun haricinde burada belediyenin kendi yapacağı iş ve işlemlerde bize danışılırsa biz fikrimizi söyleriz, bu sonuçta istişaredir ama danışılmadan ne yapıyorlarsa yapsınlar. Buranın encümeni var, belediyesi var, halkı var. Halka danışılır, sorulur gerekirse anket yapılır. Beni ilgilendiren bir konu değil, bunun için bu dedikodunun, bu algı operasyonlarının da bitmesi gerekiyor ama anlaşılan o ki bu şekilde seçimi bu algı operasyonlarıyla götüreceğiz maalesef. Siverek’te de bu son dönemlerde yaygınlaşmaya başlamış. Bununla ilgili merak eden varsa gelir, biz buradayız, sorar biz de cevaplarız. Bu tür dedikodular üretmeye de gerek kalmaz, bunlarla bir şey elde etmekte mümkün değil.” dedi.

 

Söylentiler karşısında şaşırdığını dile getiren Gülpınar, “Bir milletvekili başlamış bir projeyi veya hayvan pazarını kendisini ilgilendirmeyen bir konuyla neden ilgilensin? Kaldı ki Siverek’te her taraf benim tarafım. Madem ki Siverek’in tek milletvekili benim ben ayrı gayrı yapamam, böyle bir şey söz konusu olamaz. Bugüne kadar da yapmamaya gayret ettim, yapılan hizmetler ortada. Hiç kimseyi ayırmadan, oy vermiş ya da vermemiş o aşiretten ya da o bölgeden diyerek ayrım yapmadım. Özellikle belediye hizmetlerinin daha adaletli olmasını isterdim daha mantıklı bir şekilde dağıtılsın isterdim ama maalesef o konuda da danışılmadığı için ve sorulmadığı için aksamalar oldu. Hizmetler konusunda bize danışılsaydı kanaatimce daha mantıklı ve adaletli dağıtabilirdim. Arkadaşlarla istişare ederek yapılsaydı daha iyi olurdu ki benim kafamdaki sağlıklı hizmet dağılımı da olmadı açıkçası.”

Yerel seçimlerde tekrar AK Parti’nin kazanması durumunda istişarenin öncelikli olacağını vurgulayan Mehmet Kasım Gülpınar, hizmetin daha adaletli dağıtılması için gayret edeceklerini söyledi.

-Kontenjan adayı belediye başkan yardımcısı mıdır?

Belediye başkan adayının kontenjanı olarak meclis üyesi olacak adayın başkan yardımcısı olacağı bilgisinin yanlış olduğuna değinen Gülpınar, “Kontenjan sistemi birçok kişi tarafından henüz tam anlaşılmadığı doğrudur. Vatandaşın yanı sıra bunu anlamayan bazı partililer bile var. Kontenjan adayları, belediye başkanının seçilmesine bağlıdır. Belediye başkanı seçilirse onlarda belediye meclis üyesi olur. Belediye başkan yardımcılığı tamamen ayrı bir konudur. Bir kısmı memuriyetten gelen belediye başkan yardımcıları olurken diğer kısım ise meclis üyeleri arasından seçilenlerdir. Eski meclis üyeleri arasında yeniden aday olmayanların belediye başkan yardımcılıkları düşüyor ama memuriyetten gelenler için o geçerli değil. O konuda da belediye başkanı kendisi karar verecek kimin belediye başkan yardımcısı olacağını. Yani en son sıradan meclis üyesi seçilen de belediye başkan yardımcısı olabilir ki zaten mecliste oylama yapılır bu konuda. Tamamen takdir belediye başkanı ve meclisindir. Kontenjandan gelen belediye başkan yardımcısı olur gibi bir kuralda kanunda yoktur. O belediye başkanının kendi başına vereceği bir karardır. Belediye başkan yardımcılığının sıralamayla ilgisi yok.” diye konuştu.

Diyarbakır – Siverek – Hilvan karayolu bağlantısındaki çalışmalarla ilgili soruya yanıt veren Kasım Gülpınar, ihalenin 3 yıl önce tamamlandığını ve yaşanan ödenek sıkıntısı nedeniyle çalışmaların yavaşladığını söyledi. Gülpınar, Fırat’tan su isale hattı döşeme çalışmalarıyla ilgili de bazı özel mülkiyet sorunlarının olduğunu ve kısa sürede çözüme kavuşturulacağını ifade etti.

Hazırlanan meclis üyesi adayları listesi konusunda da hassas davrandıklarını belirten Gülpınar, müracaat eden adayların yanı sıra her kesime hitap edecek adayları belirlemeye gayret ettiklerini söyledi. Listenin AK Parti Genel Merkezi tarafından da değerlendirildiğine işaret eden milletvekili, listenin istişarelerle tamamlandığını belirtti.

Yaklaşık 2 saat süren programa AK Parti Siverek İlçe Başkanı Nedim Lale, SKM Başkanı Mehmet Kutluca, Tanıtım ve Medya Başkanı Latif Koyunsatan katıldı.

Program, çekilen fotoğrafın ardından sonra erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER