Siverek Belediyesi'nin Sayıştay Raporu Açıklandı

banner18

Siverek Belediyesi 2017 yılı Sayıştay raporu açıklandı. Açıklanan raporda Siverek Belediyesi’nin ihalelerde mevzuata aykırı çalışma yapıldığı, esnaflardan alınan vergilerin yanlış hesaplandığı rapora yansıdı.

Siverek Belediyesi'nin Sayıştay Raporu Açıklandı
Siverek Belediyesi 2017 yılı Sayıştay raporu açıklandı. Açıklanan raporda Siverek Belediyesi’nin ihalelerde mevzuata aykırı çalışma yapıldığı, esnaflardan alınan vergilerin yanlış hesaplandığı rapora yansıdı.

Siverek Belediyesinin değişen Büyükşehir yasası ile İller bankasından gelen katkı payının yanlışlıkla hesaplandığından dolayı ŞUSKİ’ye fazla para aktarıldığı, cadde ve sokak üzerinde parkometre yeri olarak tespit edilen noktalarda elde edilen gelirlerin doğru hesaplanmadığından Siverek Belediyesi’nin payının Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesine aktarıldığı rapora yansıdı.

İşte Sayıştay’ın Siverek Belediyesi’nin 2017 yılı raporundan başlıklar.

İş Yerlerinden Alınan Çevre Temizlik Vergilerinin Hatalı Olarak Hesaplanması

     İdarenin, iş yerlerinden alınacak çevre temizlik vergilerinin grup ve derecelerini mevzuata aykırı olarak belirlediği ve bu sebeple mükelleflerden eksik veya fazla vergi alındığı görülmüştür. İdare tarafından sürecin başlatıldığı anlaşılmıştır. Her ne kadar gerekli çalışmaların yapılacağı belirtilse de, cevap tarihi itibariyle mükelleflerin vergi hesaplamalarının düzeltildiğine dair bir belge gönderilmemiştir.

Devlet İhale Kanunu'na Aykırı Olarak Pazarlık Usulü ile İhale Yapılması

       Uygulama projesi hazırlanması gereken yapım işlerini anahtar teslim götürü bedel yerine teklif birim fiyat almak suretiyle ihale ettiği görülmüştür. Yapım işlerinde arsa temin edilmeden, mülkiyet, kamulaştırma ve gerekli hallerde imar işlemleri tamamlanmadan ve uygulama projeleri yapılmadan ihaleye çıkılamaz…

     İdare tarafından ihale edilen yapım işleri incelendiğinde, anahtar teslim götürü bedel sözleşme imzalanması gereken işlerde birim fiyat sözleşme imzalandığı görülmüştür. İdare yetkilileri bu duruma gerekçe olarak söz konusu işlerin uygulama projelerinin olmamasını ve muhtemel proje değişikliklerini göstermişlerdir.2017 yılında imzalanmış veya devam eden sözleşmeye bağlı işlerden; Park Yapımı İşi (2016/426449), Siverek, Fırat Mahallesinde 1 Adet Yüzme Havuzu Ve Sosyal Tesis Yapım İşi (2017/187978), Sodes Parkı İçerisinde İdare Binası Yapım İşi (2017/448784), Mesire Alanı Yapım İşi (2017/256818) uygulama projesi olmayan yani anahtar teslim götürü bedel ile imzalanmayan işlere örnek verilebilir.

Yüklenicilerin Alt Yüklenicilerle Yaptığı Sözleşmelerde Damga Vergisi Ödemelerinin Kontrol Edilmemesi

      İdare’ye ait yapım işlerinde, yüklenici firmaların alt yüklenicilerle yaptığı sözleşmelere ait Damga Vergilerinin ödenmediği görülmüştür.

İdare’ye ait yapım işi ihale dosyaları incelendiğinde; asfalt yol yapım işinde iki ayrı alt yüklenici ile imzalanan toplamda 20.753.300,00 TL bedelli sözleşmelerde ve yüzme havuzu ve sosyal tesis yapım işinde bir alt yüklenici ile imzalanan 2.456.827,45 TL bedelli sözleşmede Damga Vergisi ödeme makbuzlarının bulunmadığı tespit edilmiştir.

Genel Bütçe Vergi Gelirlerinden Belediye İçin Ayrılan Payın Hatalı Hesaplanmasına İtiraz Edilmemesi

      İlbank tarafından Genel Bütçe Vergi Gelirlerinden Siverek Belediyesine gönderilen payın eksik hesaplandığı ve bu duruma belediyenin itiraz etmediği görülmüştür.

Büyükşehir ilçe belediyeleri genel bütçe vergi gelirleri payı 5779 sayılı yasaya göre iki kalemden oluşmaktadır. Genel bütçe vergi gelirlerinden vergi iadeleri düşüldükten sonra kalan tutarın %4,5’i büyükşehir ilçe belediyeleri payı olarak ayrılmaktadır. Büyükşehir ilçe belediyelerine bu tutarın %90’ı nüfuslarına göre %10’u ise yüzölçümlerine göre dağıtılacaktır. Buna göre İlbank tarafından Şanlıurfa Su Kanalizasyon İdaresine (ŞUSKİ) Siverek Belediyesinin payından kesilerek gönderilecek tutar belediyeye gönderilecek payın nüfus esasına göre belirlenen % 90’ı üzerinden olması gerekirken tamamı üzerinden hesaplanarak ŞUSKİ payı kesilmiştir. Bu durumda Siverek Belediyesine gönderilecek pay eksik olarak hesaplanmıştır. 2017 Yılında İlbank tarafından Siverek Belediyesine gönderilen tutarlar şu şekildedir; Tablodan görüleceği üzere İlbank tarafından Siverek Belediyesine gönderilen paydan ŞUSKİ için kesilen tutar brüt tahakkukun tamamı üzerinden yapılmaktadır. Hâlbuki kesilmesi gereken tutar bürüt tahakkukun nüfus esasına göre hesaplanan % 90 lık kısmı üzerinden olması gerekmektedir. Yani 106.930.140,74 TL üzerinden değil 96.237.126,67 TL üzerinden olması gerekirdi. Bunun sonucu olarak da ŞUSKİ için kesilmesi gereken 9.623.712,67 TL olmalıydı. Bu durumda 2017 Yılı için Siverek Belediyesine 1.069.301,40 TL (10.693.014,07– 9.623.712,67) eksik Genel Bütçe vergi Geliri Payı gönderilmiş ve Siverek Belediyesi tarafından bu duruma itiraz edilmemiştir.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesince Siverek Belediyesine Aktarılmayan Eğlence Vergisi Paylarının Takibinin Yapılmaması

       Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesince at yarışlarından topladığı eğlence vergisinden ilçe belediyelerine aktarılması gereken payların aktarılmadığı tespit edilmiştir. Eğlence Vergisinin % 20’si müşterek bahislere konu olan yarışların yapıldığı yerin belediyesine, % 30’u nüfuslarına göre dağıtılmak üzere diğer ilçe belediyelerine ayrıldıktan sonra kalan % 50'lik kısmı, Büyükşehir belediyesi gelirleri arasında sayılmıştır. Siverek Belediyesine nüfus oranı itibarıyla at yarışlarıyla ilgili gönderilmesi gereken 2015 yılında 669.181,37 TL, 2016 Yılında 567.692,95 TL, 2017 Yılında 575.851,15 TL olmak üzere toplam 1.812.725,47 TL eğlence vergisi ilçe payının Büyükşehir Belediyesinden gönderilmediği tespit edilmiştir.

Parkometre’lerden Alınan Payın Yanlış Hesaplanması

       Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından cadde ve sokaklar üzerinde parkmetre yeri olarak tespit edilen yerlerin işletilmesi neticesinde araç park yerlerine ait gelirlerden ve müze gelirlerinden ilçe belediyelerine aktarılması gereken payların aktarılmadığı tespit edilmiştir.

         Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından 2015, 2016 ve 2017 yıllarında yol, cadde ve sokaklar üzerinde araç park yeri olarak tespit edilen yerlerin işletilmesinden elde edilen gelirlerden ve müze gelirlerinden Siverek Belediyesine herhangi bir pay aktarılmadığı görülmüştür.

2015 Yılında 390.000,00 TL, 2016 Yılında 419.671,50 TL, 2017 Yılında 427.276 TL’dir. Üç yıl için ilçe belediyelerine aktarılması gereken toplam tutar ise (390.000 + 419.671 + 427.276 ) /2 = 618.474 TL’dir. Siverek Belediyesine nüfus oranı itibariyle 80.000,00 TL (PARKOMETRE) + 4.354,00 TL (MÜZE) olmak üzere toplam 84.354,00 TL gelir kaybına uğramıştır. Gecikmeden kaynaklanacak faiz ve benzeri her türlü tutarlar ayrıca hesaplanmalıdır.

Denetim Görevini Yerine Getirmeyen Yapı Denetim Kuruluşlarının İl Yapı Denetim Komisyonuna Bildirilmemesi

Denetiminden sorumlu olduğu yapıların, projesine ve ilgili standartlara uygun olarak tamamlanmasını sağlamayan yapı denetim kuruluşlarının, idari yaptırım uygulanmak üzere İl Yapı Denetim Komisyonuna bildirilmediği tespit edilmiştir. 2017 yılında inşasının tamamlanması üzerine 3194 sayılı İmar Kanunu gereği yapı kullanma izni belgesi almak için İdare’ye müracaat eden yapı sahiplerinin yapıları, İdare’nin denetim ekiplerince ilgili mevzuata göre incelenmiş, asansör uygulama projelerine ve mevzuata aykırı tamamlanan 43 adet yapı olduğu anlaşılmıştır. Bunun üzerine, İdare tarafından İl Yapı Denetim Komisyonuna bildirimde bulunmak yerine bu yapıların asansör uygulama projelerinin ilgili mevzuatlarda belirtilen standartlara aykırı şekilde değiştirilmesine izin verilmiş ve yapı denetim kuruluşlarına uygulanacak yaptırım dolaylı olarak engellenmiştir.


Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2018, 19:39
YORUM EKLE
YORUMLAR
fevzi
fevzi - 2 yıl Önce

Resul Sivereği Rezil etmiş yani ve Sivereklilerden fazla vergi almiş.Bu yuzden diyoruz :İşin ehline işi ver ki böyle olmasin,Resul ne anlarki belediyecilikten Şehircilikten....

Kazolu
Kazolu - 2 yıl Önce

Böyle Cesur gazetecilerin yanindayız.

Mahmut
Mahmut - 2 yıl Önce

Doğru nerede olursa onun yanındayız. Belediye böyle bir yanlış yapmışsa tehdit yerine açıklama yapmalıdır. Aksi takdirde suçunu arttırmış ölü. Ve yanındayım cesur gazeteci

sukij
sukij - 2 yıl Önce

Demeki Resul bey artık gazetecileri tehtit edecek konuma gelmiş ha!Fakir cocugudur acidik Resul a oy verdik!Cesur gazeteci yanindayiz.

Erdogancı
Erdogancı - 2 yıl Önce

Resul yerine Kayyum atanmasini istiyoruz

SIRADAKİ HABER