Siverek Mimari Mirasın Korunma Çalıştayı Düzenlenecek

banner18

Siverek'in mimari mirasının korunması ve değerlendirmesi çalıştayı düzenlenecek.

Siverek Mimari Mirasın Korunma Çalıştayı Düzenlenecek
Dicle Üniversitesi, DÜ- KUYAM, Siverek Kaymakamlığı ve Siverek Belediyesi işbirliği ile Siverek'in mimari mirasının korunması ve değerlerndirilmesi çalıştayı düzenlenecek.

Siverek tarihi kent merkezi; farklı dinlere ait ibadet mekânları, hanlar, hamamlar ve birçok geleneksel evden oluşan zengin bir tarihi dokuya sahiptir. Son yıllara kadar geleneksel niteliklerini büyük ölçüde koruyan kent dokusu; nüfus artışı ve çarpık kentleşmenin etkisiyle özgün halini hızla yitirmektedir. Siverek’teki mimari mirasın tespit edilmesi belgelenmesi ve bu mirasın gelecek kuşaklara aktarılması çalışmalarına katkı sunulması amacıyla “Siverek Mimari mirasının korunması ve değerlendirmesi” konulu bir çalıştay düzenlenmesine karar verilmiştir. Çalıştay; Siverek’in tarihi, kültürü, sosyal yapısı ve miras ile ilgili çalışmalar yapmış araştırmacılar ile restorasyon ve koruma uzmanları bir araya getirmeyi ilgili kurum temsilcileri ile karşılıklı görüş alışverişinde bulunmayı ve çözüm önerileri sunmayı hedeflemektedir. Çalıştay sonucunda Siverek'in mimari mirasının korunması ve gelecek nesillere aktarılması için bir yol haritası hazırlanacaktır.


25 Nisan 2019 Perşembe günü Siverek Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan çalıştaya; Dicle Üniversitesi’nden ve Siverek'ten uzmanlar katılacak.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Zaza
Zaza - 2 yıl Önce

Dicle ünv. Teşekkür ederiz.

Sosyalist
Sosyalist - 1 yıl Önce

Yazık şehir merkezi kangren olmuş bunlar işsizlikten ne yapacağını şaşırmış yıkın bu harabeleri yıkın millet apartman dairelerinde sitelerde yaşasın.kelpiç evmi kaldı...

Absürt
Absürt - 1 yıl Önce

Sonunda koruma lafı geçince korkuyor insan koruma altına aldıkları yapıların halini görüyoruz siverek'i kültürünü sahiplenme kurulları olsa daha iyi olurdu bunlar hep prosedür.bir iki mimar yolunu bulacak reklam yapacak diye milletin tapulu malı gasp ediliyor adaletsiz ülkem yazık kimse kimsenin halinden anlamıyor siverek kalesi hergün yıkılıyor 1 taşı kaldıranı sağlamlaştıranı görmedim hep şoww hep tribünlere oynanıyor ....

SIRADAKİ HABER