Siverek'te Çocuk İstismarı İddiası

Türkiye’nin gündemi Leyla ve Eylül’ün şokunu atlamamışken ve çocuk istismarı ile ilgili yasa konuşulurken bir çocuk istismarı haberi Siverek’ten geldi.

Siverek'te Çocuk İstismarı İddiası
Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde, 14 yaşındaki erkek çocuğuna evinde taciz ettiği iddiasıyla Serdar Y. Gözaltına alınarak çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. 


İlçedeki bir kamu kurumunda memur olan Serdar Y.'nin evine küçük yaşta bir çocuğun girmesi, mahalle sakinlerini şüphelendirdi. Mahalle sakini bir grup, çocuğun tacize uğrayabileceğini düşünerek Serdar Y.’nin evini bastı. Girdikleri evde küçük çocuğu taciz ettiği düşünülen Serdar Y.'i tekme tokat döven mahalleli, bu kişinin otomobilini de ateşe vererek yaktı. İhbar üzerine gelen polisler tarafından gözaltına alınan Serdar Y., sorgulamasının ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.


Öte yandan tacize uğradığı iddia edilen M.S. isimli çocuk ise devlet korumasına alındı.


Emniyet Genel Müdürlüğünden Ailelere Uyarı 


Emniyet Genel Müdürlüğünün sosyal medya hesaplarından "Anne ve Babalar Dikkat" başlığı adı altında yapılan paylaşımda, çocukların kendilerini koruyabilmesi için ailelerin yapması gerekenlere dikkat çekildi.
Paylaşımda, ailelere çocuğun tanımadığı kişilerle fiziksel temas kurmasına izin verilmemesi, çocuğun tanımadığı kişilerden uzak durması, tanımadığı bir kişi tarafından vücuduna dokunulduğunda nasıl tepki vermesinin öğretilmesi gerektiği bildirildi.

Ailelerin, çocuğun internet ortamında görüştüğü kişilere dikkat etmesi uyarısında bulunulan paylaşımda, şu ifadelere yer verildi:
"Çocuğunuzun adını her yere yazmayın. Çocuğunuzun fotoğraflarını ismiyle birlikte sürekli sosyal medyada paylaşmayın. Telefon numaranızı ve acil ihbar hatlarını (155-156-112) ezberletin. Çocuğunuzun tanımadığı kişilerin arabalarından uzak durması gerektiğini ve gelebilecek tehlikelere karşı arabanın gittiği yönün tersi istikametinde koşmasını öğretin. Çocuğunuz kaybolduğunda güvenlik güçlerinden yardım istemesi gerektiğini öğretin. Çocuğunuz için acil durumlar karşısında gizli bir kod icat ederek "anne ve babamın adı ne?, aile şifremizi söyle?" diye sormasını isteyin. GPS sayesinde ve çeşitli mobil konum uygulamaları ile çocuğunuzun nerede olduğunu öğrenin ve şarjının ne kadar kaldığını takip edin. Kendini tehlikede hissettiği anda "Ben onu tanımıyorum!" diye bağırmayı öğretin. Tanımadığı kişilerle asansöre binmemesi gerektiğini söyleyin."
Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2018, 14:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER