2023 yılı asgari ücreti belli oldu

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan 2023 yılı asgari ücretini açıkladı. 2023 yılı asgari ücreti net 8 bin 500 lira oldu.

2023 yılı asgari ücreti belli oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından başlıklar şöyle: 

"Toplantılar sonunda taraflar ortak bir rakam üzerinde anlaşamamışlardır. Açıklayacağımız asgari ücret rakamı ülkemizin genel ekonomik ve sosyal görünümü ile de uyumludur. Ne emekçilerimizin hakkının yenmesine ne de işverenlerimizin üzerine altından kalkamayacakları bir yükün bindirilerek istihdamın zarar görmesine rıza gösteririz. Geçtiğimiz haftalarda kamu görevlilerinin pek çok talebini çözüme kavuşturduk.2002 yılında 184 lira olan asgari ücret  reel olarak yüzde 142 oranında artmıştır. Geçtiğimiz sene yüzde 50 oranında artış yaparak 4250 liraya yükseltmiş, gelir ve damga vergisini kaldırmıştık. Yıl içinde asgari ücrette ortalama %80 oranında artış sağlamıştık. Ülkemizi faiz, kur, enflasyon cenderesinden çıkarmaya çalıştığımız bir süreçte meyveleri toplamaya başlayacağız. Enflasyon oranının aşağıya düşüşüne şahit olacağız, yüzde 20'lere indirmeye kararlıyız.Şayet beklenmedik bir tabloyla karşılaşırsak geçen yıl olduğu gibi ara düzenleme yapmaktan da kaçınmayız. Asgari ücrette geçtiğimiz yılın ocak ayına göre yüzde 94, temmuz ayına göre yüzde 50 artış sağlanmıştır. Asgari ücreti net 8 bin 500 lira oldu."

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol, “Üç tane önceliğimiz vardı İşçi tarafıyla bazı görüş ayrılıkları olabilir ama yarın başka konularda yine mutabakatlar sağlayacağız.  dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, “Bu rakam bütün çalışanların refahtan pay alacakları yeni bir ücret skalasına ulaştıracaktır. Bu Türkiye’nin büyümesine, büyürken emekçilerini düşünen bir sosyal devlet anlayışına yakışan bir tutumdur." diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER