Bakan açıkladı! Göbeklitepe'nin adı değişiyor

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, flaş bir açıklama ile Göbeklitepe'nin isminin değişeceğini söyledi. Bakan Ersoy "Göbeklitepe çevresindeki 100 kilometrelik bir hat üzerinde 11 tane daha nokta tepemiz var ve artık 12 tepe diyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Bakan açıkladı! Göbeklitepe'nin adı değişiyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile çeşitli temaslarda bulunmak üzere ve GAP Bölgesi Turizm Tanıtım ve Markalaşma Projesi kapsamındaki "Mezopotamya" markasının tanıtımı için geldiği Şanlıurfa'da, gazetecilere açıklamada bulundu. 

"ARTIK 12 TEPE DİYECEĞİZ"

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde bulunan Göbeklitepe'nin civarında 11 tepe daha keşfedildiğini ve tarihi 12 bin yıl öncesine dayanan tarihi mekanın isminin değiştirileceğini belirterek şöyle konuştu:

"Aslında artık Göbeklitepe, Göbeklitepe ile sınırlı değil. Göbeklitepe çevresindeki 100 kilometrelik bir hat üzerinde 11 tane daha nokta tepemiz var. Buradan detayını ilk kez vermiş olacağız ve artık 12 tepe diyeceğiz. 12 tepe ile ilgili büyük bir çalışma var, tamamlanmak üzere, eylül ayında tanıtımını yapacağız. Dünyanın birçok üniversitesiyle, arkeoloji konusunda uzmanlaşmış kazı başkanlarıyla da iş birliği yaparak 12 tepeyi dünya lansmanı şeklinde sunacağız. Hatta Güneydoğu'nun Piramitleri diyebiliriz buna. Lansman yapıldıktan sonra çok fazla ses getirecek, Türkiye'nin eşi benzeri olmayan bir hazinesi olarak düşünüyoruz."

Bu haber https://www.ajansurfa.com/ kaynağından alıntılanmıştır.

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2021, 10:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER