Cumhur İttifakı'nda yeni çatlak!

Cumhur İttifakı'nın iki partisi AKP ve MHP'de anayasa konusunda görüş ayrılıkları yaşandığı belirtiliyor.

Cumhur İttifakı'nda yeni çatlak!

Cumhur İttifakı'nda AKP ve MHP arasında derin bir anayasa çatlağının olduğu gün yüzüne çıkmaya başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile MHP lideri Bahçeli arasında anayasa konusunda derin bir çatlağın yaşandığı kaydedildi. Hürriyet'teki köşesinden, "Anayasa'da ince hesaplar" başlıklı yazı kaleme alan Nuray Babacan, "Bilenen tek şey, bu çalışmanın daha çok su kaldıracağı" değerlendirmesinde bulundu.

İşte Nuray Babacan'ın dikkat çeken yazısı şu şekilde:

"Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin güncel konuların yanı sıra, yeni anayasa çalışmalarını da kapsayan görüşme yaptığı saatlerde, metnin parti kapatmalarla ilgili maddesinin yeni halini haberleştiriyorduk.

Orman yangınları nedeniyle yoğun gündemde pek yer bulmayan bu çalışmanın ayrıntıları oldukça ilginç. Daha önce bazı başlıklarını paylaştığımız yeni taslağın, bu kez Anayasa’nın parti kapatmalarını düzenleyen 68’inci maddesinden söz edeceğiz. Öğrendiğimize göre, oluşturulan bilim kurulu tarafından bölüm bölüm masaya yatırılan taslak metinle, “Siyasi partilerin tüzük ve programları ile eylemleri, devletin bağımsızlığına, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, insan haklarına, eşitlik ve hukuk devleti ilkelerine, millet egemenliğine, demokratik ve laik Cumhuriyet ilkelerine aykırı olamaz; sınıf veya zümre diktatörlüğünü veya herhangi bir tür diktatörlüğü savunmayı ve yerleştirmeyi amaçlayamaz; suç işlenmesini teşvik edemez” hükmü yeniden kaleme alınıyor.

Çalışmada, “milli egemenliğe ve laik cumhuriyet ilkelerine aykırı hareket etmeleri” kapatma gerekçeleri arasından çıkartılıyor. Bunun yerine siyasi partilerin terör ve terör örgütleriyle ilişkileri kapatma gerekçesi olarak tanımlanıyor. Bu aşamada, terör nedeniyle kapatılmasına ilişkin yargı süreçlerinin tamamlanması ve kapatma karanının TBMM’nin onayına sunulması gibi ayrıntılar tartışılıyor.

Bütün bu çalışmanın bir de MHP ayağı var. MHP, AK Parti’nin kendi çalışmasının bazı maddelerini olduğu gibi kabul etmeyecek. Ortak bir çalışma aşamasına gelindiğinde bu önerilerin nereye evrildiğini birlikte göreceğiz. Bilenen tek şey, bu çalışmanın daha çok su kaldıracağı."

Bu haber https://www.ajansurfa.com/ kaynağından alıntılanmıştır.

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2021, 10:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER