Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 22,3 seviyesinde sabit tuttu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın hazırladığı yılın ikinci enflasyon raporu sundu. Buna göre Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 22,3'te sabit tuttu.

Merkez Bankası yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 22,3 seviyesinde sabit tuttu

Yıl sonu enflasyon tahminlerini aktaran Başkan Şahap Kavcıoğlu, bir önceki beklentiyi sabit tutarak "2023 yıl sonunda enflasyonun yüzde 22,3 olarak gerçekleşeceğini, 2024 yıl sonunda yüzde 8,8 olarak gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz" dedi.

Kavcıoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Küresel çekirdek enflasyondaki düşüş daha yavaş gerçekleşiyor. Son dönemde bankacılık sektörü kaynaklı sıkıntılar gelişmiş ülkelerde finansal risklerin artmasına yol açtı. Gelişmiş ülke merkez bankalarının sağladığı likidite destekleri nedeniyle bilanço büyüklüklerindeki düşüş eğilimi sekteye uğradı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın hazırladığı yılın ikinci enflasyon raporu sundu. Buna göre Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 22,3'te sabit tuttu.

"2024 YILI SONUNDA YÜZDE 8,8 OLACAĞINI TAHMİN EDİYORUZ"

Yıl sonu enflasyon tahminlerini aktaran Başkan Şahap Kavcıoğlu, bir önceki beklentiyi sabit tutarak "2023 yıl sonunda enflasyonun yüzde 22,3 olarak gerçekleşeceğini, 2024 yıl sonunda yüzde 8,8 olarak gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz" dedi.

Kavcıoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Küresel çekirdek enflasyondaki düşüş daha yavaş gerçekleşiyor. Son dönemde bankacılık sektörü kaynaklı sıkıntılar gelişmiş ülkelerde finansal risklerin artmasına yol açtı. Gelişmiş ülke merkez bankalarının sağladığı likidite destekleri nedeniyle bilanço büyüklüklerindeki düşüş eğilimi sekteye uğradı.

"BANKACILIK SEKTÖRÜ GÜVENLİ GÖRÜNÜMÜNÜ SÜRDÜRÜYOR"

Türk bankacılık sektörü güvenli ve sağlam görünümünü sürdürüyor. Ülkemiz yüksek büyümesini verimlilik artışıyla bir arada ilerletmeyi başarmıştır.Ülkemiz sanayi üretiminde gelişmekte olan ülkeler ortalamasının üç katına yakın artış kaydetmiştir. Satın alma gücü paritesiyle bakıldığında Türkiye ekonomisi kişi başına düşen milli gelirde gelişmiş ülke seviyelerine güçlü şekilde yakınsamaktadır. Afet bölgesindeki tüketim harcamalarına ilişkin öncü göstergeler, deprem sonrasında düşüş göstermiş olsa da yakın zamanda deprem öncesi seviyelerini aşmıştır. Bu durum deprem genelinde oldukça güçlü bir toparlanma eğilimine işaret etmektedir. Toplam ihracat deprem öncesi seviyesine ulaştı. 2023 yılının geri kalanı cari dengelenmenin güçlendiği bir dönem olacaktır. Yüksek teknoloji, enerji, yer altı zenginlikleri ve turizmin kapasitesini artırmaya yönelik yatırımlarımızın geri dönüşüyle birlikte, 2030 yılına kadarki süreçte cari dengeye birikimli olarak yaklaşık 289 milyar dolarlık katkı sağlanacağı tahmin edilmektedir.Türk lirasındaki istikrarlı seyrin devamıyla birlikte TL cinsi ithalat fiyatları, enflasyon tahminlerimize 2,3 puanlık düşürücü etkide bulundu. Liralaşma stratejimizin tüm araçlarını tahminlerimizle uyumlu bir enflasyon patikasını desteklemek için kullanmaya devam edeceğiz. Döviz piyasasındaki oynaklıkların azalmasında da önemli bir çıpa vazifesi gören güçlü rezerv yapımızı koruyacağız."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER