Bu hareket yakışmadı Polis Abiler!

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde 26 yıllık öğretmen R. E., okul bahçesinde çalıştığı sırada maske takmadığından dolayı kendisine ceza kesen ve telefonuna zarar veren polis hakkında “görevi kötüye kullanma” iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Olay, Yenişehir Mahallesi’nde bulunan bir okulun bahçesinde meydana geldi. İddiaya göre, R.E. isimli öğretmene, sahibi olduğu okul bahçesinde çalıştığı sırada polisler tarafından “maske takmadığı” iddiasıyla ceza kesildi. Kesilen cezaya itiraz eden R.E., kendisine ceza kesen polisler tarafından elinin büküldüğünü ve telefonuna zarar verildiği iddiasıyla polisler hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına “Görevi kötüye kullanma, mala zarar verme, yaralama” suçlamasıyla suç duyurusunda bulundu.

R.E., Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığı suç duyurusunda şu ifadeleri kullandı:

“21.05.2020 tarihinde, saat 11.05’te en yakın yerleşim yerine 600 metre uzağında bulunan şahsıma ait okul bahçesinde toprakla uğraşırken, dışardan polis aracının siren sesini duyunca dışarı baktım.  Aracı kullanan uzun boylu polis memuru bana çıkışarak, ‘Polis senin kapına gelmiş, neden bakmıyorsun?’ dedi. Ben de ‘Umuma açık yol olduğunu ve duvarın arkasında olduğum için fark etmediğimi söyledim.’ Araçtaki memurun yanına gittiğimde bana ‘maske tak’ dedi.  Maskem olmadığı için ceza keseceğini ifade etti. Ben de zaten tek başına çalışıyorum, dedim ve maskemi taktım. Uzun boylu, aracı kullanan polis memuru kimliğimi istedi, verdim.  ‘Maske takmadığın için sana işlem uygulayacağız.’ dedi. Ben de ‘Sizin de maskeniz yok.’ deyince ‘Sen polise mukavemet mi gösteriyorsun?’ dedi.  Ben de ‘Sizi şikâyet edeceğim.’ deyince. Aracı kullanan uzun boylu memur, ‘Size adımı-soyadım, sicilimi vereyim istediğiniz yere şikâyet edin, şikâyet etmezseniz namertsiniz.’ dedi. Bunun üzerine kiminle muhatap olduğumuzu bilmek adına adını-soyadını istediğimizde ‘Emniyet zaten burada olduğumu biliyor.’ diyerek adını ve soyadını vermedi.”R.E., ifadesinde polisin kolunu büktüğünü iddia ederek, “Ben aracın plakasını almaya çalışırken, aynı memur elime vurarak elimdeki telefonu yere düşürdü ve kolumu büktü telefonumun ekranı zarar gördü zararımın da giderilmesini istiyorum. Polisin beni uyardığı yer her ne kadar okul olsa da burası özel bir okuldur ve hali hazırda burası kamuya açık değildir ve ‘pandemi’ süresince kapalı olacaktır. Bu sebeple okul özel mülk statüsünde olduğundan polisin okulun içine müdahalesi savcılığınızın izni olmaksızın mümkün olmayacakken, memur yetkisini aşarak bana ceza kesmiş, telefonuma zarar vermiş ve kolumu bükerek beni yaralamıştır. Araç hareket ettikten sonra arkasından 63 A… plaka numarasını tespit ettim. 26 yıllık devlet memuruyum. Bütün bu söylediklerim okulun kamera kayıtlarında mevcuttur. Kamera kayıtları ektedir.” açıklamasında bulundu.

R. E. tarafından Cumhuriyet Başsavcılığına sunulan kamera görüntülerinde; polis aracı ile okulun önünde duran 2 polisin okul bahçesinde çalışan R.E. ile tartıştığı, tartışma sırasında polisin, R.E’nin kolunu büktüğü,  boynunu sıktığı ve R.E’nin telefonunun yere düştüğü gözüküyor. 

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2020, 03:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
İrfan MİROĞLU
İrfan MİROĞLU - 4 yıl Önce

Zalimlik için polis üniforması giyip görevi kötüye kullanan şahsiyet umarım görevden uzaklaştırılıp ceza alırsın. Böyle insanların ne topluma saygısı vardır ne de polislik mesleğine yakışırlar.

Ali vazgeçme
Ali vazgeçme - 4 yıl Önce

Vazgeçme gel avukatlığını ben yapayım

Alya dıtz
Alya dıtz - 4 yıl Önce

Yuh artık yakında yatak odasına bile karışacak bunlar türk polisi kime güvenip vatandaşa böyle davranıyor polise acırdık kelle koltukta görev yapıyor diye ama artık hepsinin canı cehenneme

siverekli
siverekli - 4 yıl Önce

bunlara tava yapan sivereklilier memnun musunuz.gunahinizi vermeyin bu .....

Muhammed
Muhammed - 4 yıl Önce

Öğretmen arkadaşım haksızdır okulun bahçesinde maske takılmaz doğru ama polis memuru dışarı çağırdığında maskesini takıp çıkmalıydı maskesiz özel mülkten dışarı çıktığı için ceza almış diğer bir konu polismemuru zor kullanma yetkisine sahiptir videoda ceza yazdığı için polise mukavvamet görülmektedir

asd
asd @Muhammed - 4 yıl Önce

kafan mı iyi senin ramazan ramazan..

YANLI HABER
YANLI HABER - 4 yıl Önce

Videoyu izlemesek yazdıklarınızdan sonra vay be falan deriz herhalde. Bu mu sizin haberciliğiniz. İşinize geldiği gibi mi yazıyorsunuz metinleri. Adam resmî aracı fotoğraflamış polis yine bir şey dememiş artık en son kendini fotoğraflarken elini tutmuş. İşiniz gücünüz sahtekarlık uyanıklar

Mahmut
Mahmut - 4 yıl Önce

Okulda 3. Kişi var. Yani tek başına değil. Görüntülerde Polis memurunun yüzünü çekmeye çalışınca polisin bunu engellediği o sırada telefonunun düştüğüde görülüyor. Birde 26 yillik memurum demiş, madem polis haksiz gidip mahkemede cezaya itiraz etseydi. Ne diye yüz çekmeyle plaka almayla uğraşıyor ki. Polis maskesiz gezenlere ceza yazmayinca nerde devlet Siverek wuhan oldu diyorlar. Adamlar yazıncada mukavamet gösterip kendini hakli zannediyorlar. Kusura bakmayin bu görütülerde size polise mukavemet suçundan ceza gelirse şaşırmayın. Çarşıda bir sürü kişi polisle tartışıyor. Yapmayın kendi sağlığınız için maske takın.

müslüm
müslüm - 4 yıl Önce

polis döverde söverde :D


SIRADAKİ HABER