Urfalı Milletvekiline Suikast Girişimi ile ilgili gelişme: Çok Sayıda Kişi Gözaltına alındı

Terör örgütü PKK/KCK-PYD/YPG adına faaliyet gösteren örgüt mensuplarının ve işbirlikçilerinin faaliyetlerinin deşifre edilmesi ve engellenmesine yönelik Şanlıurfa TEM ve İstihbarat Şube Müdürlüğü tarafından koordineli olarak yapılan çalışmalar sonucunda; 23 şahıs yakalanarak gözaltına alındı.

2016 yılında terör örgütü kırsal alanına katıldığı, örgüt içerisinde suikast eğitimi aldığı, 2,5 yıl süre ile örgüt mensuplarına eğitim verdiği ve illegal yollardan ülkemize geldiği, Mardin ve Şanlıurfa kırsal alanında örgüt adına faaliyetlerine devam ettiği yönünde hakkında bilgiler bulunan (1) örgüt mensubu ile ilgili Şanlıurfa ili Viranşehir, Suruç ve Birecik ilçelerinde sürdürülen takipli çalışmalar sonucunda; PKK/KCK-PYD/YPG silahlı terör örgütü tarafından bölgede sansasyonel eylemler yapmak ve Şanlıurfa AK Parti Milletvekili ile kardeşine yönelik eylem/suikast gerçekleştirmek amacıyla görevlendirildiğini beyan eden "AZAD PİRSUS" kod adlı terörist S.P. Şanlıurfa ili Birecik ilçesinde Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünçe yakalanarak gözaltına alınmıştır.

Devam eden çalışmalarda yakalanan örgüt mensubu ile irtibatlı ve metropol illerde suikast tarzı eylemlerde bulunmak maksadıyla örgüt mensubuna yardım/yataklık ve malzeme temininde bulundukları ve ikametlerinde terör örgütüne ait silah, mühimmat ve patlayıcı malzemeler olabileceği yönünde haklarında ifade ve bilgiler bulunan daha önce deşifre edilmemiş işbirlikçi şahıslara yönelik Şanlıurfa Merkez, Suruç ve Viranşehir ilçeleri ile Mardin ve Gaziantep illerinde yapılan operasyon faaliyet sonucunda (23) şahıs yakalanarak gözaltına alınmıştır.

Yapılan ikamet aramaları ve şüpheli şahısların göstermiş oldukları yerlerde yapılan çalışmalar sonucunda;

- (3) adet el bombası

- (1) adet suikast ve terör eylemlerinde kullanılmak üzere hazırlanmış hücum yeleği

- (1) adet M-16 marka uzun namlulu silah ve bu silaha ait (7) adet şarjör ile (176) adet fişek,

- (1) adet AK-47 (Kaleşnikof) marka silah ve bu silaha ait (3) adet şarjör ile (101) adet fişek,

- (1) adet tabanca ve (3) adet şarjör,

- (1) adet kurusıkı olarak tabir edilen tabanca ve (1) adet şarjör,

- (1) adet gece görüşlü termal dürbün,

- Çok sayıda dijital materyal, örgütsel fotoğraf ve dokümanlar ile kırsal alanda kullanılan kişisel yaşam malzemeleri ele geçirilmiştir.

Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde tamamlanan işlemleri akabinde adli mercilere sevk edilen; 15 şahıs tutuklandı. 8 şahıs ise adli kontrol kararı ile serbest bırakıldı.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2021, 12:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER