YSK itirazı kabul etti: Van'da mazbata DEM Parti adayı Abdullah Zeydan'a verilecek

Yüksek Seçim Kurulu, itiraz üzerine Van İl Seçim Kurulu'nun kararını kaldırarak Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı mazbatasının DEM Parti adayı Abdullah Zeydan'a verilmesine hükmetti. İlgili karar Kurul'da 4'e karşı 7 oyla alındı.

YSK itirazı kabul etti: Van'da mazbata DEM Parti adayı Abdullah Zeydan'a verilecek

Yüksek Seçim Kurulu, itiraz üzerine Van İl Seçim Kurulu'nun kararını kaldırarak Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı mazbatasının DEM Parti adayı Abdullah Zeydan'a verilmesine hükmetti. İlgili karar Kurul'da 4'e karşı 7 oyla alındı.

31 Mart'taki yerel seçimde Van Büyükşehir Belediyesi’ni yüzde 55 oyla kazanan DEM Partili Abdullah Zeydan’ın, seçilme hakları Adalet Bakanlığı'nın seçime 2 gün kala yaptığı itiraz üzerine dün geri alınmıştı. Van İl Seçim Kurulu, Zeydan’ın alması gereken mazbatanın 130 bin oy fark attığı AKP’li rakibi Abdullahat Arvas’a verilmesini kararlaştırmıştı.

DEM Parti de Zeydan'ın memnu haklarının iadesi kararının iptal edilerek başkanlığının düşürülmesi kararı hakkında Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) başvurdu.

DEM Parti, mazbatanın seçimi kaybeden AKP  adayına verilmesine ilişkin Van İl Seçim Kurulu kararının iptali istendi.

Zeydan ilgili DEM Parti tarafından yapılan itirazı görüşmek üzere toplanan YSK oy çokluğu ile "Abdullah Zeydan'a mazbatası verilebilir" kararı aldı. YSK kararıyla birlikte DEM Partili Abdullah Zeydan'a mazbatasının verilmesi kararlaştırıldı. Karar Kurul'da 4'e karşı 7 oyla alındı.

Alınan kararı, DEM Parti’nin YSK temsilcisi Mehmet Rüştü Tiryaki açıkladı. Tiryakinin açıklaması şöyle:

“31 Mart tarihinde gerçekleştirilen yerel seçimlerde Van Büyükşehir Belediye Eş Başkan adayımız Abdullah Zeydan rekor denilecek bir oyla Büyükşehir Belediye Eş Başkanı olarak seçilmişti. Fakat bu arada AKP adayı ve il örgütü Abdullah Zeydan'ın adaylığının düşürülmesi ve belediye başkanlığı mazbatasının kendilerine verilmesi için bir başvuruda bulunmuşlardı. Maalesef Van İl Seçim Kurulu hukukun bütün genel ilkelerini ayaklar altına alarak dün Abdullah Zeydan'a verilemeyeceğine, mazbatanın ikinci sıradaki AKP'nin adayına verileceğine karar vermişti. DEM Parti olarak bu karara itiraz etmiştik. Dünden beri halklarımız ayakta, direniyorlar. YSK bugün bir toplantı yaptı ve itirazımızı görüştü. YSK, oyçokluğuyla itirazımızı kabul etti ve Van İl Seçim Kurulu kararını kaldırarak,mazbatanın Abdullah Zeydan'a verilmesine karar verdi. YSK'nın kararları kesin, herhangi bir merciye itiraz olanağı yok, Anayasa Mahkemesi denetimine tabi de değil.”

DEM Parti'den yapılan açıklamada da, "Kürt halkının, dostlarımızın ve demokratik kamuoyunun direnişi sonucunda Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanımız Abdullah Zeydan’a mazbatasının verilmesine karar verilmiştir. Her Bijî Berxwedana Gelê Kurd!" denildi.

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları ise "Karar nihayet çıktı ve halkın mücadelesi, demokratik kamuoyunun sağduyusu ile Van halkı belediyesine kavuştu" açıklaması yaptı. Tuncer Bakırhan da "Bijî gele me, bijî tekoşîna Wane… Olması gereken oldu ve Van halkının iradesi hayat buldu. Hayırlı olsun. Van DEM'dir, DEM Van'dır" dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER