Siverek'in mimari mirası için önemli çalıştay gerçekleşti

banner18

Siverek’in Mimari Mirasının Korunması ve Değerlendirilmesi Çalıştayı gerçekleştirildi.

Siverek'in mimari mirası için önemli çalıştay gerçekleşti
Siverek Kültür Merkezinde, Dicle Üniversitesi Kültür Varlıklarını Koruma Uygulama ve Araştırma Merkezi, Siverek Kaymakamlığı ve Siverek Belediyesi iş birliği ile “Siverek’in Mimari Mirasının Korunması ve Değerlendirilmesi Çalıştayı” düzenlendi.


Programda; Siverek Kaymakamı Mustafa Çiftçiler, Siverek Belediyesi Başkanvekili Mahmut Güzen ve çalıştay yürütücüsü sayın Doç. Dr. Neslihan Dalkılıç açılış konuşmaları yaptılar. Açılış konuşmalarının ardından Siverek’in Mimari mirası ve bu mirasın nasıl korunabileceği konusunda çeşitli sunumlar yapıldı.


Konu ile ilgili açıklama yapan düzenleme kurulu üyesi Mimar Cenap Baylan, çalıştayla ilgili şu bilgileri verdi: “İlk defa Siverek’in mimari mirasının korunması ve gelecek nesillere aktarılması için farkındalık oluşturuldu. Siverek'in tarihi, kültürü, sosyal yapısı ve mimarisi ile ilgili çalışmalar yapmış araştırmacılar ile restorasyon ve koruma uzmanlarını bir araya getirdik. Sunumlar sonrası Kaymakam beyin ev sahipliğinde, İlgili kurum temsilcileriyle karşılıklı görüş alışverişinde bulunarak çözüm önerileri geliştirdik. İnşallah kısa zamanda değerlendirme bildirgesini yayınlayacağız. Geniş Katılımlı bir çalıştay oldu. Katkı sunan ve çalıştaya katılan herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Ticaret ve Sanayi Odası 3. Komite Başkanı Faruk Köksal şu ifadeleri kullandı: “Bir memleketi yaşatma ve gelecek nesillere aktarma tarihimizle belli olur. Gelecek nesillere aktarmamızdaki önceliklerden biri de tarihi yapılarımız ve sokak dokumuza sahip çıkmamız ile gerçekleşir. Buna benzer çalıştayların devam etmesi ve değerlendirme toplantılarının yapılması önemlidir. Bu vesileyle bu çalıştayın gerçekleşmesinde emeği geçen başta Cenap Baylan olmak üzere düzenleme kuruluna teşekkür ederim.” 
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ferhat
Ferhat - 2 yıl Önce

Bu çalışmayı yapanlardan 1 tane bile bu kelpiç evlerde yaşayan varmıdır.hanımları anneleri kabul edermi acaba harabe yapıda akrep farelerle yaşamayı.sırf entellik olsun kağıt dönsün ortalıkta ankaraya çalışılmış gösterilsin başka bilet yok adına hizmette dedinmi tamamdır.halkın sorunlarını halledin illaki başkan müdür olmanıza gerek yok faydalı olun şow yapmayın

SIRADAKİ HABER