Sivil Toplum Kuruluşlarından Siverek Sorunlarına Ortak Tepki!

banner18

Siverek Sivil Toplum Platformu, ilçede yaşanan sorunların halkı mağdur ettiği iddiasıyla basın açıklaması yaptı.

Sivil Toplum Kuruluşlarından Siverek Sorunlarına Ortak Tepki!
Siverek Sivil Toplum Platformu adına açıklamayı yapan Sivil-Der Onursal Başkanı Koçali Aymaz, şu ifadelere yer verdi:

"Alt yapısı, donanımlı ve yeterli yönetim kadrosu oluşturulmadan yaptık-oldu mantığıyla yasa gereği Büyükşehir olan Şanlıurfa, aradan 7 yıl geçmesine rağmen henüz İlçelerine gerekli hizmet ağını kuramamıştır. Bitmeyen yollar, her yıl tekrarlanan sokak kazıları, yer altı elektrik döşeme kazı çalışmaları, doğalgaz kazıları, yetersiz itfaiye alt yapısı ve şehrin en merkezi yerinde yıllardır bozuk olan ve bu haliyle kazalara davetiye çıkaran yanmayan trafik lambaları gibi bitmez-tükenmez sorunlar karşısında halkımız çileden çıkmıştır.
Geçen aylarda şehrimizde meydana gelen, itfaiyenin gerek personel gerek donanım eksikliğinden kaynaklı olarak müdahalede aciz kaldığı ve ne yazık ki kayıtlara TOMALARIN SÖNDÜRDÜĞÜ YANGIN olarak geçen yangın hala hafızalarımızda tazeliğini korumaktadır. Bu elim olay sonrası bile ne yazık ki henüz bir adım atılmamıştır.

DOĞALGAZ İÇİN BİTTİ ELEKTRİK İÇİN BAŞLADI

 
Doğalgaz için yapılan altyapı çalışması biterken, ardından elektrik hatları için tekrar kazılar başlamakta, şehir suyu altyapısı biterken tekrar elektrik altyapı kazı çalışmaları gibi israfın had safhaya ulaştığı çalışmalara imza atılmaktadır.Halkımız, bu sorunlar karşısında yeterli hizmetlerin ne zaman geleceğini, çalışmaların  ne zaman biteceğini, denetimin kimler tarafından yapıldığı gibi teknik konularda kendilerini aydınlatacak bir yetkili bulamamaktadır.
Devam etmekte olan şehir suyu şebeke kazı çalışması halkı canından bezdirmiş, yapılan iş, hiçbir yetkili tarafından denetlenmeden üstünkörü bir şekilde tamamlanmaya çalışılmakta ve milli servete zarar verilmektedir. Fırat Havzası İçme Suyunun Siverek Halkıyla buluşması projesi, açıklandığında kamuoyunda heyecan uyandırmış ve herkes tarafından takdirle karşılanmıştı.

'TOPU BİRBİRLERİNE ATIYORLAR'

Fedakâr Siverek halkı sabırla bir an evvel temiz bir içme suyu hayali kurarken, projenin uygulanma aşamasında, kazıların makul süre içerisinde tamamlanmaması, açılan çukurların tehlike oluşturması, standartlara uygun bir işçilik sergilenmemesi, yetkililerce denetlemenin yapılmaması, ev ve iş yerlerinin toz toprak içerisinde bırakılmasını halk kabul etmemektedir. ŞUSKİ görevi olan denetimi yapmamakta, Siverek Belediyesi de hemen  her konuda olduğu gibi;aziz halkın temsilcisi konumunda olduğunu unutarak bu konuda da sorumluluklarını yerine getirmeyerek “biz bakmıyoruz, büyükşehir bakıyor” diyerek topu büyükşehir belediyesine atmaktadır.

Kazılarla birlikte ev ve iş yerleri toz toz-toprak içinde kalmakta, çocuklarımız hastalanmakta, ishal vakaları artmakta, engelli vatandaşlarımız zorluklar yaşamakta, astım hastaları dışarı çıkamamaktadır. Hastanelerde yatan hasta sayısı günden güne artmaktadır.
Kazılan çukurlar aklın ve vicdanın kabul etmediği  ve yeterli güvenlik tedbirlerinin alınmadığı bir sorumsuzlukla yapılmaktadır.Hoyratça yapılan kazı çalışmalarını yürüten firmayı kimler kollamaktadır? Firma hangi teknik şartname ile bu işi yürütmektedir? Ne yazık ki bu sorulara Ne Siverek Belediyesi ne de Büyükşehir Belediyesi cevap verememektedir.

'HALKIN HİZMETKARI OLUNMALI'

Siverek’te aktif olarak, faaliyet gösteren 48 Sivil Toplum Kuruluşu olarak bu durumu protesto ediyor; yetkilileri bu önemli sorun karşısında başlarını gömdükleri kumdan çıkarmalarını ve birazda “halkın hizmetkarı olma” düsturuyla hareket etmelerini istiyoruz.
32 ilden daha büyük bir nüfusa sahip, fakat sahipsiz kadim bir Şehir olan Siverek, bunları hak etmemektedir. Kurumlarının pasifleştiği, halkın kaale alınmadığı, yetkili ve sorumlularının günü kurtarmaya çalıştığı bir şehirde,  yaşam alanı daraldığı için insanlar göç etmek zorunda kalır.
Biz bu şehri seviyoruz, sadece burada insanlık onurunun hak ettiği bir şekilde yasal haklarımızla birlikte yaşamak istiyoruz.
Yaşanmış onca tecrübeye rağmen, Siverek, hala hak ettiği hizmeti alamamaktadır. Şehrimizin günden güne artan sorunları, halının altına süpürülmekte, Büyükşehir Belediyesi,  nüfusu 300 bine yaklaşan Siverek’i sıradan bir ilçe muamelesine tabi tutmakta ve hizmetleri merkez ilçelere kaydırmaktadır. Bu adaletsizliği asla kabul etmiyoruz.

'MODERN ŞEHİRLEŞME GERÇEKLEŞTİRİLEMEDİ'

2016 yılında Büyükşehir tarafından büyük meblağlar harcanarak yapılan beton asfalt çalışmaları hiçe sayılmış, devlet milyonlarca liralık zarara uğratılarak yapılan asfalt yollar, tekrar kazılmıştır. Bu kadar plansız ve koordinesiz bir hizmet sunma şekli olur mu? Şehir planı ve alt yapı planını hazırlamak bu kadar mı zor ? Yetkisiz ve donanımsız ellere teslim edilen il mesabesindeki Siverek, gittikçe bir kasaba görünümü kazanmakta ve beklenen modern şehirleşme bir türlü gerçekleşememektedir.

Siverek Sivil Toplum Platformu olarak, bundan sonra Kültür Kenti Siverek’e yapılacak tüm planlamaların müdahili olacağımızı, doğruların yanında, yanlışların karşısında olacağımızı ifade ediyoruz. Yapılan bu yanlış ve denetimsiz su şebekesi, elektrik, doğalgaz,vb. kazıların bir an evvel medeni ve makul ölçüler gözetilerek bitirilmesini, kazı çalışması için iş güvenliği tedbirlerinin arttırılmasını, şehrin toz ve toprak deryasından kurtarılmasını, sorumluluk almak istemeyen yetkililerden talep ediyoruz. Bir iyi niyet gösterisi olarak yaptığımız bu basın açıklamasının ardından gerekli çalışmalar başlatılmazsa ilçe genelinde yoğun katılımlı protesto eylemlerinin başlayabileceğini  buradan kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz.
Son olarak, basın açıklaması yapılacağı duyulduktan sonra birden bire birlikte çalışabileceklerini anlayan ve halka açıklama yapma lütfunda bulunan Siverek Belediyesi ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesine bu birlikteliğin devamı için açık çağrıda bulunuyoruz.
Kamuoyuna saygı ile duyurulur."
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet
Mehmet - 1 yıl Önce

Tam destek ful destek

Damat ibrahim
Damat ibrahim - 1 yıl Önce

Sivil toplum platformu üyeleri siz 20 yıldır nerdeydiniz sesinizi çıkartamıyordunuz neden acaba hm

Mustafa
Mustafa - 1 yıl Önce

Tepki çok güzel ama dikkate alınır mı orası meçhul! Bu şehrin milletvekili hiç mi rahatsız olmuyor?

Mesut
Mesut - 1 yıl Önce

Büyükşehir yasası siverek e yaramadı.ilçeyken daha iyiydi

Ali
Ali - 1 yıl Önce

Siz var olunn siz sağ olunn

Koçali Aymaz Bey ve STK lara teşekkürler
Koçali Aymaz Bey ve STK lara teşekkürler - 1 yıl Önce

Siverek e yeni atandım.Koçali aymaz ı tanımam ama tam bir siverek sevdalısı birine benziyor.siverek in il olması için çok çaba sarfeden bir insan.kendisine sıhhatli hayırlı ömürler diliyorum.

siverek!
siverek! - 1 yıl Önce

Bizim halka herşey müstahak! Tepki için toplanılan yere katılım sayısı çok az hatta hiç! Hiç mi rahatsız olan yok yazıktır,ayıptır be !

Firavunun Karşısındaki "Musa"
Firavunun Karşısındaki "Musa" - 1 yıl Önce

Daha geçenlerde emaneti siz ehline verdiniz şimdi ne oldu da elestiriyorsunuz. Zarara rızası ile girene merhamet edilmez. Beter olun


SIRADAKİ HABER