Urfa dahil 10 ilde yazın telafi eğitimi yapılacak

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Şanlıurfa’nın da dahil olduğu deprem bölgesindeki 10 ilde öğrencilerin öğrenme kayıplarını telafi etmek için 1 Ağustos-1 Eylül tarihleri arasında telafi programı yapacaklarını söyledi. Telafi eğitimine katılım isteğe bağlı olacak.

Urfa dahil 10 ilde yazın telafi eğitimi yapılacak

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, katıldığı televizyon programında eğitim gündemine ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Deprem bölgesindeki illerde kademeli olarak başlayan eğitim öğretimin bugün itibarıyla bölgedeki tüm iller ve ilçelerde başlamış olduğu bilgisini veren Bakan Özer, 35 bin 694 öğrencinin de nakillerini geri kendi illerine aldırdığını kaydetti. Özer, bu noktada en fazla geri dönüşün Kahramanmaraş ve Hatay illerinde olduğunu söyledi.

Deprem bölgesindeki okulların da 16 Haziran’da kapanacağını ifade eden Bakan Özer, “16 Haziran tarihinde eğitim öğretim yılına son vereceğiz. 10 ilimizdeki çocuklarımızın öğrenme kayıplarını telafi etmek için 1 Ağustos – 1 Eylül tarihleri arasında telafi programı yapacağız. Onların hazırlıkları tamamlandı. Gerekli materyal ve dokümanlar da hızlı şekilde basım sürecine gitti. 2023-2024 eğitim öğretim dönemi başladığı zaman da bir aylık bu telafi eğitimine devam edilecek. Buradaki öğrencilerimizin öğrenme kayıplarını telafi etmek için yaklaşık 2 aylık programın hazırlıkları tamamlandı” dedi.

Bakan Özer, telefi programının zorunlu olmadığını, isteğe bağlı olduğunu kaydetti.

45 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI

Bakan Özer, öğretmen atamalarıyla ilgili ise şunları söyledi:

“Biliyorsunuz 45 bin öğretmen atamasını sayın Cumhurbaşkanımız açıkladı. Aslında bu 45 bin öğretmen ataması son 20 yılın tek seferdeki en yüksek ataması. İnşallah 8 Mayıs itibarıyla bu atamaları gerçekleştireceğiz ve yüzde 50'sinin üzerinde öğretmeni bu 10 ilimizdeki restorasyon çalışmasına destek olmak için görevlendireceğiz. Ağırlığı deprem bölgesine vereceğiz” .

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER