EYT'de takvim belli oldu!

EYT'de takvim belli oldu!

Milyonlarca kişi Emeklilikte Yaşa Takılanlar ( Eyt ) düzenlemesini heyecanla beklerken, hükümet kanadından düzenlemeye ilişkin yeni bir açıklama geldi. AK Parti kaynakları, daha önce aralık ayında Meclis'e gelip ocak ayında yasalaşması beklenen düzenlemenin 2023'e kaldığını duyurdu. Buna göre, düzenleme ocak ayında Meclis'te görüşülmeye başlanacak.

YAŞ KRİTERİ GÜNDEMDE

Son dönemde Eyt'de yaş kriteri gündemde. Kadınlarda 46, erkeklerde ise 48 yaş sınırı konuşuluyor. Ancak bu konu hakkında henüz net bir açıklama yapılmadı. Net bilgi düzenlemenin Meclis'e gelmesiyle ortaya çıkacak.

İLK ETAPTA KAÇ KİŞİ EMEKLİ OLACAK?

Düzenlemenin yasalaşmasıyla ilk etapta kaç kişinin de emekli olacağı merak edilenler arasında. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, konu hakkında geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada sayının 2 milyonu bulabileceğini söylemişti. Emeklilik sis­teminde prim gün sayısı, yıl ve yaş olmak üzere üç kriterin olduğunu anımsatan Bakan Bilgin, "Di­ğer iki şartı doldurup yaşı bek­leyenler var. 'Hiç yaş şartı ol­masaydı bugün kaç kişi emekli olabilir' diye baktık. Bunların sayısı aydan aya değişiyor. Ha­ziran rakamları 1,5 milyonun biraz üzerindeydi. Yarın bu sa­yı 1,6 milyon, 1,7 milyon veya aralık sonu itibarıyla da tah­min ediyorum Meclis'ten ka­nun çıkarken bakılacak 2 mil­yon civarında olabilir veya değişebilir. Biz bunları dikka­te alan bir çalışma yapıyoruz. Yani şu an iki şartı doldurup emekli olabileceklerin sayısı 1,6 milyon civarında. Yarın bi­raz daha artabilir" demişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER