Hasar Tespit itiraz sonuçları açıklandı

Şanlıurfa'da, 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen yapılarla ilgili yapılan itiraz sonuçları karara bağlandı.

Hasar Tespit itiraz sonuçları açıklandı

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hasar tespit çalışmaları başlamıştı.

Ekiplerce, depremin ardından başlayan hasar tespit çalışmaları ile ilgili olarak hasarsız, az hasarlı, orta hasarlı, ağır hasarlı ve acil yıkılacak diye yapılarla ilgili işlem yapılmıştı.

Bakanlık, hasar tespit çalışmalarının muhtarlıklarda ilan edilmesinin ardından 1 ay sürelik itiraz süresi tanımıştı.

Yapılan itiraz sonuçlarını değerlendiren Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Şanlıurfa İl Müdürlüğü, Urfa merkez ilçelerde ve bazı ilçelerde itiraz sonuçlarını kesinleştirdi.

İtiraz sonuçları E-Devlet üzerinden ve https://hasartespit.csb.gov.tr/ adresi üzerinden öğrenilebilecek.
Sonuçlarla ile ilgili itirazlarda ise mahkeme yolu açık olacak.

Hane başı ödemeler devam edecek mi?

Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yapılan saha çalışmaları sonucu konutları hasar gördüğü tespit edilen vatandaşlara yönelik 10 bin TL tutarındaki Hane Başı Destek Ödemeleri yapılmaya başlanmıştı.

AFAD tarafından hasar tespit çalışmaları sonuçlanan binalarla ilgili ödemelerin devam edeceği açıklandı.
AFAD'dan 23 Mart 2023 tarihinde yapılan açıklamada:

"Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi kabul edilen 11 ilimizde afetzedelerin acil ihtiyaçlarının karşılanması için 10.000 TL 'hane başı destek ödenmesine' devam edilmektedir.

Bugüne kadar Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Hasar Tespit Ekipleri tarafından yıkık, acil yıkılacak, ağır ve orta hasarlı ile az hasarlı olarak tespit edilen 1.506.317 haneye yönelik 'hane başı destek ödemesi' aralıksız devam etmekte olup ödemeler son aşamaya gelmiştir." denildi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
NAZİM. GEYİK
NAZİM. GEYİK - 1 yıl Önce

HASAR. TESPİT

Özcan
Özcan - 9 ay Önce

Az hasarlı evimize hasarsız dediler itiraz ettik düzeltildi az hasarlı rapor cikti ev adresi yan komşunun ki çıkmış ona da itiraz ettik dilekçe verdik 3ay oldu daha sonuçlanmadi para yatmadı ilgililer duysun neden ödenmiyor bizde mağduruz sesimizi duyun

Özcan
Özcan - 9 ay Önce

Az hasarlı evimize hasarsız dediler itiraz ettik düzeltildi az hasarlı rapor çıktı ev adresi yan komşunun ki çıkmış ona da itiraz ettik dilekçe verdik 3ay oldu daha sonuçlanmadı para yatmadı ilgililer duysun neden ödenmiyor bizde mağduruz sesimizi duyun

Şahin özbay
Şahin özbay - 8 ay Önce

Benim aşkı kodu ağır hasarlı ama kapı numaram yanlış yazdıkları için herhangi bir işlem yapamıyorum

SIRADAKİ HABER