Aşı olmaya gittiler ama doktor bulamadılar!

Bazı aile sağlığı merkezlerinde görev bırakan doktorlar vatandaşın mağdur olmasına neden oldu.

Aşı olmaya gittiler ama doktor bulamadılar!

Şanlıurfa’nın aşılamada son sıralarda olması haberi vatandaşlar tarafından üzüntüyle karşılanırken aşı olmaya giden vatandaşlar ise doktorları görev yerinde bulamadı.

Edinilen bilgilere göre, Siverek’te bazı aile sağlığı merkezlerinde görevli doktorların, Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) kararıyla greve gidip görev bıraktıkları öğrenildi. Aile hekimlerinin haklarının gasp edildiğini iddia ettikleri yönetmelik değişikliği nedeniyle ilk kez 16 Ağustos Pazartesi günü iş bırakan doktorlar bugün yeniden grev yaparak iş bıraktı.

Doktorların iş bırakmasından dolayı aşı ve muayene olmaya giden hastalar görevli personeller tarafından geri çevrildi.

Muayene olmak için aile hekimliğine giden ve doktorların olmadığını öğrenen vatandaşlar, mağdur olduklarını söyledi.

Aşı olmaya gelen bir vatandaş doktorların grevde olduğunu öğrenince, “Koronavirüs aşısı olmaya geldim ancak aşı yapamadan dönüyorum. Salgın döneminde grev yapmak mantıklı bir davranış değil. Doktorlar bu şekilde insan sağlığını tehlikeye attığının farkındalar mı?” ifadelerini kullandı.

Çocuğunu muayene ettirmeye getiren bir vatandaş doktorların grevde olduğu için göreve gelmediklerini ve muayene olamadıklarını belirtti.

Siverek aşılama oranında son sıradayken doktorların üst üste grev yapmasından mahalle sakinlerinin şikâyetçi olduklarını belirten Esmerçayır Mahalle Muhtarı İrfan Dağkesen yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Mahalle sakinlerini aşı olmaya ikna ediyoruz ancak aşı olmaya giden vatandaşlar doktor bulamıyorlar. Bugün 70 yaşındaki bir mahalle sakini aşı olmaya gitmiş ancak doktorları yerinde bulamayınca aşı olamadan evine geri dönmüş. Doktorların neden grev yaptığının araştırılması ve gerekirse bu konuya çözüm bulunması lazım. Türkiye’nin en kritik bölgesinde olmamıza rağmen doktorların greve gitmesine hayret ediyorum. Aslında bu biraz denetim eksikliğinden kaynaklanıyor. Yetkililer denetim yapsa doktorların ve vatandaşların sorunları çözülecek.”

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2021, 13:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER