Siverek'te Belediye tarafından GES Projesinin yapımına başlandı

Siverek Belediyesince kamu kaynakların verimli kullanılması amacıyla yenilenebilir enerji üretimi kapsamında Güneş Enerji Santrali (GES) projesi yapımına başlandı.

Siverek Belediyesince kamu kaynakların verimli kullanılması amacıyla yenilenebilir enerji üretimi kapsamında Güneş Enerji Santrali (GES) projesi yapımına başlandı. Kentte yürütülen çalışmalarda kamu kaynaklarının yerinde kullanılması amacıyla proje geliştiren Siverek Belediyesi, kamu kaynağının önemli kalemlerinden olan enerjiyi üretmek için adım attı.

Bir süre önce ihalesi yapılan ve koruma çevre çiti, çevre aydınlatma ve kamera sistemi tamamlanan projede çelik konstrüksiyon montajı ise devam ediyor. 16 dönüm üzerine kurulan Güneş Enerji Santralinden saatlik 1MW enerji elde edilmesi hedefleniyor. 25 milyonluk projenin yap-işlet-devret modeliyle yapıldığı ve belediye bütçesinden herhangi bir ödeme yapılmayacağı belirtildi.


 

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden yapılan açıklamada, devasa projelerin yapımına devam edildiği belirtildi. Enerji giderinin en önemli kalemlerin başında geldiğinin hatırlatıldığı açıklamada, "Belediye Başkanımız Ayşe Çakmak'ın talimatıyla harekete geçen Plan ve Proje Müdürlüğümüz, önemli bir projeyi daha sonuçlandırmıştır. 25 milyonluk yatırım bedelinin ödenmesi konusunda belediyemiz bütçesinden herhangi bir ödeme yapılmayacaktır. Siverek Belediyesi olarak yapımına devam ettiğimiz GES projesinin tamamlanmasıyla kendi enerjimizi kendimiz üretip kamu kaynağının verimli kullanması sağlanacaktır." ifadeleri kullanıldı.

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2023, 17:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER