Siverek'te öğrenciler elektrik kesintisi yüzünden mağdur oldu

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde eğitim kampüsündeki okullarda eğitim gören yüzlerce öğrenci, elektriklerin kesilmesinden dolayı mağdur oldu.

Siverek'te öğrenciler elektrik kesintisi yüzünden mağdur oldu

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesi Karakoyun Mahallesi'ndeki eğitim kampüsünde, elektrik trafosunun yanmasından dolayı Selahattin Eyyübi Anadolu Lisesi, Mevlana Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Siverek Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Sultan Alpaslan Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ve Siverek Bilim Sanat Merkezinin elektrikleri kesildi. Elektrik kesintisinden dolayı da okulların suları da kesildi.

Elektrik ve su kesintisinden dolayı mağdur olan öğrencilerin bazıları okula gelmezken, sorunun halen çözülmemesi ise öğrenci velilerinin tepkisine neden oldu.

Su ve lavabo ihtiyaçlarını okul yakınının da bulunan benzinlikte karşılayan öğrenciler, akıllı tahtanın çalışmamasından dolayı da derslerinin aksadığını ileri sürdü.

DEDAŞ yetkilileri ise trafonun özel olmasından dolayı kendi sorumluluk alanında olmadığını belirterek sorunun kendilerinden kaynaklanmadığını savundu.

HÜDA PAR Siverek İlçe Başkanı Abdulrahim Sımak, sorun ile ilgili okul idarecileriyle görüşerek bilgi aldı. Pandemiden dolayı mağdur olan öğrencilerin bu kez de elektrik kesintisinden dolayı mağdur edildiğini belirten Sımak, yetkililerden sorunun bir an önce çözülmesini istedi.

"Elektrik ve su kesintisinden dolayı öğrenciler, büyük mağduriyetler yaşıyorlar"

Öğrencilerin elektrik ve su kesintilerinden dolayı mağdur olduğunu ifade eden Sımak, "HÜDA PAR Siverek İlçe Başkanlığı olarak bize ulaşan şikâyetlerde okullarda elektriklerin kesik olduğunu, elektriklerin kesik olmasından dolayı da suların kesildiğini öğrendik. Yaptığımız ziyaretlerde söylenenlerin doğru olduğunu teyit ettik. Elektrik ve su kesintisinden dolayı öğrenciler, büyük mağduriyetler yaşıyorlar. Öğrenciler, lavabo ihtiyaçlarını yakınlarda bulunan benzinlikte karşılıyor. Elektrik ve su kesintilerinden dolayı veliler de çocuklarını okula göndermiyorlar. HÜDA PAR İlçe Teşkilatı olarak buradan yetkililere sesleniyoruz! Öğrencilerimiz zaten pandemiden dolayı mağdur olmuşlardı bir de bizden kaynaklanan meselelerden dolayı öğrencilerimiz mağdur olmasın. Buradaki eğitim kampüsünde 5 okul ve bu okullara ait pansiyonlar var. Elektrik olmadığından dolayı öğrenciler ilerde ısınma problemi de yaşayacaklar. Öğrencilerimizin yaşadığı bu mağduriyetlerin bir an çözülmesi için çağrıda bulunuyoruz." şeklinde konuştu.

"Tuvalet ihtiyacımızı karşılamak amacıyla en yakın petrole gidiyoruz"

Tuvalet ihtiyaçlarını en yakın benzinlikte karşıladıklarını belirten okul öğrencisi Mehmet Babagir, "Okullarda ihtiyaçlarımızı karşılayamıyoruz. Pansiyonda kalıyoruz ve sularımız kesik. Tuvalet ihtiyacımızı karşılamak amacıyla en yakın petrole gidiyoruz. Sıkıtımız büyüktür. Yetkililerden yardım istiyoruz. En yakın zamanda bu sorunların çözülmesini istiyoruz." diye konuştu.

"Elektrik olmadığından dolayı akıllı tahtalar çalışmıyor"

Bir an önce sorunlarının çözülmesini talep eden okul öğrencisi Muhammed Sinan Aytulum, "Elektrikler kesik olduğundan dolayı derslerimiz aksıyor. Elektrik olmadığından dolayı akıllı tahtalar çalışmıyor, bundan dolayı bizde derslerimize çalışamıyoruz. Suların kesik olmasından dolayı lavaboları kullanamıyoruz. Lavabo ihtiyacı için en yakın benzinliğe gidiyoruz. Bir an önce sorunlarımızın çözülmesini istiyoruz." ifadelerini kullandı.

"Hijyenin önemli olduğu bu süreçte su ve elektriğin olmaması çok abes kaçıyor"

Suların kesilmesinden dolayı okullarda hijyene önem verilmediğini vurgulayan öğrenci velisi Celal Öztürk, "Bir öğrenci velisi olarak söylüyorum. Çocuklarımız şu an mağdur durumdalar. Pandemi döneminde, hijyenin önemli olduğu bu süreçte su ve elektriğin olmaması çok abes kaçıyor. Burada çocuklarımız gerçekten çok mağdur ediliyor. Çocuklarımız öğretmenlerinin verdiği para ile benzinlikten su alarak abdest almışlar. Bu mağduriyetin bir an önce çözülmesi gerekiyor." dedi.

"Pandemide en çok dikkat edilmesi gereken temizliktir"

Çözüm bulunmadığı takdirde çocuklarını okula göndermeyeceklerini belirten Siverek Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen ve Sosyal Bilimler Proje Okulu Aile Birliği Başkanı Sinan Yarıcı, "Pandemi dönemindeyiz. Pandemide en çok dikkat edilmesi gereken temizliktir. Okullarda bir haftadır sular kesildiği için öğrenciler hijyeni sağlayamıyorlar. Yetkililerin bir an önce bu soruna bir çare bulmaları gerekiyor. Öğrenciler, ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ister istemez okul dışına çıkıyorlar. Su ve temizlik ihtiyaçlarını yakınlarda bulunan benzinliklerde karşılıyorlar. Yetkililerin bir an önce bu sorunları çözüme kavuşturmalarını istiyoruz. Çözüm bulunmadığı takdirde maalesef çocuklarımızı okula göndermeyeceğiz." dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2021, 16:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
Sedat daysal
Sedat daysal - 3 yıl Önce

Siverek ilçesinde bulunan tüm fırıncı lar bu zamlara karşı neden sessiz kalıyor un fiyatı 250tl yi buldu odun ve 160.maya 165 TL oldu ekmek fiyatı yerınde sayıyor

SIRADAKİ HABER