Siverek’te “Gazze Dayanışma Çadırı” kuruldu

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarına tepki gösteren STK temsilcileri, Gazze dayanışma çadırı kurdu.

Siverek’te “Gazze Dayanışma Çadırı” kuruldu

Birçok sivil toplum kuruluşunu bünyesinde barındıran Gazze Dayanışma Platformu, Hasan Çelebi Mahallesi’nde bulunan Lezgo Park’ta “Gazze Dayanışma Çadırı” kurdu.

Gece saatlerinde sivil toplum kuruluşu üyesi ve siyasi parti temsilcisinin de katıldığı açılış, Siverek Müftüsü Muhammed Çiçek tarafından yapıldı.

Müftü Muhammed Çiçek, Müslümanların dünyanın her yerinde yapılan katliamlar nedeniyle seslerini yükseltmeleri gerektiğini söyledi.

Yeryüzündeki tüm zalimlerin bir gün hesap vereceğini aktaran Çiçek, şu ifadeleri kullandı:

“Yeryüzünde dünyanın neresinde olursa olsun zulme yeltenen kim varsa Tel Aviv’dekiler ve dünyanın her noktasındaki bütün zalimler bu sesi duysun istiyoruz. Bu ses sadece bizim sesimiz değildir, bu ses insanlığın, yok sayılan, yok edilen ve öldürülen çocukların sesidir. Bu ses duyulsun ve yükselsin istiyoruz. Burada toplanan kardeşlerimizin amacı belki kalbinde insanlıktan bir parça kalmış birileri varsa bu sesi duyar ve bu sese karşılık adım atar diye buradayız.”

Şanlıurfa’dan yükselen sesin insanlığın sesi olduğunu belirten Çiçek,”Bu ses insanlığın sesidir ve dünyadaki zalimlere şunu söylemek istiyoruz. Filistin’de bir çocuk bırakmazsanız bile biz varız diye duruyoruz burada, bu sesi onun için veriyoruz. Biz artık şehitlerimizi saymayı bıraktık çünkü biz varız. Eğer ki bugün Gazze’deki tüm kardeşlerimizi yok etseniz, Filistin coğrafyasındaki kardeşlerimizi, özgür Filistin olmasın diye yok etseniz bile şunu bilin ki burada Filistin’i kurtaracak nesiller var ve geleceğiz bir gün orayı sizden alacağız. Bu sesi onun için veriyoruz ve onun için bu dayanışma çadırındayız.” dedi.

Gazze Dayanışma Platformu Sözcüsü Fikret Aslanparçası da İsrail’in saldırılarını sürekli gündemde tutmanın önemli olduğunu söyledi.

Gazze halkının direnişi sürekli canlı tuttuklarını anımsatan Aslanparçası, “Bizde buradan fiili ve kavli dualarımızla desteğimizi göstermemiz lazım. Bu duruşu küçümsememek lazım, sürekli gündemimizde tutmamız gerekiyor. Bu direniş Türkiye ve dünya Müslümanlarının bir araya gelerek bu direnci diri tutması kafirleri ve Yahudileri korkutuyor. Kurduğumuz Gazze Dayanışma Çadırı’nı da bu sebeple süresiz olarak kurduk. Katılımın her geçen gün artacağına ve Siyonistleri korkutacağına inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Platform üyesi Siverek-Der. Başkanı Sezai Çetin, Gazze’nin Müslümanlar için bir okula dönüştüğünü söyleyerek, “Gazze’deki kardeşlerimizin direnişi biz inananlar için bir okul ve ders niteliğindedir. Onlar aç da kalsa başlarına bomba da yağsa şehirlerini terk etmiyor. Katillerin istediklerini yapmıyorlar.” diye konuştu.

İsrail ürünlerine boykotun önemli olduğunu dile getiren Çetin, direniş ve mücadelenin her alanda olması gerektiğini ifade etti.

Platform üyesi Hayrat Vakfı temsilcisi Fatih Eminoğlu, ailesini ve yakınları kaybeden Gazzeli Müslümanların yalnız bırakılmamasının önemini anlatarak konuşmasını dua ile tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2023, 23:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER