DEM Parti’nin Şanlıurfa adayları belli oldu!

DEM Parti, 31 Mart seçimleri için Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adaylarının Gülser Yıldırım ve Celalettin Erkmen olduğunu duyurdu.

DEM Parti’nin Şanlıurfa adayları belli oldu!

Şanlıurfa’da, yerel seçimlerin yapılacağı 31 Mart tarihi yaklaştıkça siyaset arenası da hareketlenmeye başladı. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi de (DEM)  belediye başkan adayları bir bir duyuruluyor.

Parti son olarak Şanlıurfa Büyükşehir Belediye  başkan adaylarını açıkladı.

Parti tarafından yapılan açıklamada,Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adaylarının Gülser Yıldırım ve Celalettin Erkmen olduğu belirtildi.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Urfa Büyükşehir belediye eş başkanlarımız hayırlı olsun . Gülser Yıldırım ve Celalettin Erkmen . Birlikte kazanacağız !”

YILDIRIM KİMDİR? 

 Ocak 1963'te Mardin Nusaybin'de doğdu. Baba adı Zübeyir, anne adı Yıldız'dır.

Lise mezunu, 24. dönem Mardin Milletvekili.

26 Şubat 2010'da KCK davası kapsamında tutuklandı. Tutukluğunun "makul süreyi aştığı" ve "seçilme hakkının ihlal edildiği" gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı bireysel başvuruda haklı bulundu. 3 Ocak 2014'te tutuklu BDP Şanlıurfa milletvekili İbrahim Ayhan ile birlikte tahliye edildi.

Çok iyi düzeyde Kürtçe biliyor, evli ve 4 çocuk annesi.

Yıldırım hakkındaki fezlekede "Terör örgütü propagandası, suçu ve suçluyu övmek" suçlaması yer alıyordu.

4 Kasım 2016'da evleri basılarak gözaltına alınan HDP eş genel başkanlarının da dahil olduğu 12 milletvekili arasında yer alıyordu. Mardin’in Midyat ilçesinde gözaltına alınıp Şırnak Adliyesi’ne sevk edilmişti. Birlik hakkında “Terör örgütü propagandası yapmak, halkı kin ve düşmanlığa tahrik, suç ve suçluyu övmek, askeri yasak bölgelere girmek” suçlamasıyla fezleke bulunuyor.

Gülser Yıldırım 4 Kasım günü 17.00’de tutuklandı.Tutukluğunun "makul süreyi aştığı" ve "seçilme hakkının ihlal edildiği" gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı bireysel başvuruda haklı bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER