Numan Kurtulmuş: Objektif baktığımız zaman Türkiye'nin en zor seçimi

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, 14 Mayıs seçimlerinin zor olacağını söyledi. Kurtulmuş, abketlerde Recep Tayyip Erdoğan'ın önde olduğunu ileri sürdü.

Numan Kurtulmuş: Objektif baktığımız zaman Türkiye'nin en zor seçimi

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Kanal 7 canlı yayınında değerlendirmelerde bulundu. Kurtulmuş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 14 Mayıs'ı "yol ayrımı" olarak nitelemesinin sebebini 'kriz ve kaos' diyerek açıkladı. Türkiye'nin tam bir sınıf ve lig atlama sürecinin başlangıcında olduğunu öne süren Kurtulmuş, "Önümüzdeki 100 yılı Türkiye Yüzyılı yapma ortak bir milli hedef olarak konuldu. Türkiye, sanayisi, yüksek teknolojisi, eğitimi, dış politika ve milli savunma sanayisinde ortaya koyduğu başarılarıyla ya yürüyüşüne devam edecek ya da yeniden koalisyonlar dönemine doğru dönecek. Yol ayrımı ile kast edilen istikrarsızlık ve iç çatışmalarla ortaya çıkabilecek muhtemel bir kriz ve kaos senaryosudur" diye konuştu.

'MİTİNGLER YAPILIR AMA...'

AA'nın aktardığına göre, AK Parti'nin seçime ilişkin planlaması ve seçim beyannamesi çalışmaları sorulan Kurtulmuş, strateji ekibinin 1,5 yıldır çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti. Kurtulmuş, "Yüz yüze, birebir temaslarla seçim kampanyası yapılacaktır. Mitingler yapılır ama ana ekseni daha organik, gönüllere dokunulan, küçük gruplarla yapılan etkili ama gürültüsüz bir seçim kampanyası olacak" dedi.

SEÇİM BEYANNAMESİNİN İLK BÖLÜMÜ BELLİ OLDU

Kurtulmuş, depremlerin ardından siyasetin, yönetimin ve kamunun bir numaralı maddesinin deprem olduğu söyledi ve "Sadece deprem bölgesi değil Türkiye'nin hemen hemen her şehrinde çok güçlü bir kentsel dönüşüm meselesinin gündeme getirilmesi, şehirlerimizin yenilenmesi ve dirençli şehirler haline getirilmesi seçim beyannamesinin ilk bölümü" ifadelerini kullandı.

'YENİDEN REFAH SÜRPRİZ OLMADI'

Kurtulmuş, Yeniden Refah Partisi'nin Cumhur İttifakı'na katılmasının sürpriz olmadığını söyledi ve şöyle devam etti:

"Cumhur İttifakı'nın ana omurgası yeniden büyük Türkiye ideali etrafında şekillenmiştir. 'Yeniden büyük Türkiye' kavramını da Türkiye siyasetine kazandıran Milli Görüş hareketi ve rahmetli Erbakan Hoca'dır. Eşyanın tabiatına uygun olan gerçekleşmiştir. Cumhur İttifakı'na önemli bir sinerji kazandıracağına, güçlü bir destek olacağına inanıyorum."

ÜÇ DÖNEM KURALI

Numan Kurtulmuş, milletvekili aday belirleme çalışmalarına ilişkin soru üzerine, kritik ve tarihi öneme sahip bir seçime gittiklerini söyledi. Seçmenlerin oy verirken milletvekili listelerine bakacağını anlatan Kurtulmuş, "Bu seçimin kritik kavramı itibardır. Bagajı, yükü olmayan, vatandaşlarımıza rahat tanıtılabilecek pırıl pırıl itibarlı insanların listemizde olması esas sorumluluğumuzdur. AK Parti'nin başardığı hususlardan biri değişim ve yenilenmedir. Genel eğilim üç dönem kuralının uygulanması yönünde. Cumhurbaşkanı'mızın hem elini rahatlatmak hem milletvekili seçmede daha rahat davranabilmesini temin etmek bakımından bu kuralın uygulanması partiye ciddi bir yenilenme ve gençleşme imkanı sağlayacaktır" şeklinde konuştu.

Kurtulmuş, bakanların milletvekili adayı olmasının da çok ciddi fayda sağlayacağını vurguladı.

'İTTİFAK SÜRESİ TAMAMLANDI'

"Demokratik Sol Parti ve Anavatan Partisi gibi partilerle temaslar devam ediyor mu?" sorusu üzerine Kurtulmuş, ittifaklara katılma süresinin tamamlandığını anımsattı.

Cumhur İttifakı'nın ilkeler üzerine bir ittifak olduğunu söyleyen Kurtulmuş, "İstikrarlı ve güvenli bir Türkiye yolunda yürümeyi kendileri için politik tercih olarak görenlere kapımız açıktır. Partilerden ziyade mühim olan fikirler ittifakıdır." dedi.

Seçimin nasıl sonuçlanacağı ve anketlere ilişkin soru üzerine Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Objektif baktığımız zaman Türkiye'nin en zor seçimi. Sistemin doğası gereği yüzde 50+1 alınacağı için gerçekten çok canhıraş bir mücadele verilecek. Vatandaşlarımızın özellikle deprem sonrasındaki dönemde 'bunu yaparsa Tayyip Erdoğan yapar' kanaatinin giderek yaygınlaştığını görüyoruz. Çünkü karşı tarafta aday belli oldu ama bir hükümet kompozisyonu, bir iş yapma tarzının ortaya çıkması söz konusu değil. Yaptığımız son anketlerde de Sayın Cumhurbaşkanı'mızın önde olduğu görülüyor." 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER