Bakanlar sel felaketinin vurduğu Urfa’da Can Kaybı: 12

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şanlıurfa’da sel felaketinde hayatını kaybedenlerin sayısının 12’ye yükseldiğini açıkladı. Soylu, üç noktada da arama kurtarma çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Bakanlar sel felaketinin vurduğu Urfa’da Can Kaybı: 12

İçişleri Bakanı  Süleyman Soylu, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati  Şanlıurfa’da yaşanan sel felaketine ilişkin açıklamalarda bulundu.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şanlıurfa'ya metrekareye 129 kilogram yağış düştüğünü belirterek, “Bu uzun süredir görülmemiş bir yağış. Karadere bölgesine gittik. Ardından Karaköprü, Sırın deresinin olduğu alana doğru gittik ve oradaki hasarı ve tahribatı gördük. Burada 12 vatandaşımız hayatını kaybetti. Şu anda 3 ihbar var. Toplam 3 yerde arama kurtarma çalışmalarımız devam ediyor. Şanlıurfa'da 12 vatandaşımız vefat etti” dedi.

Sabaha kadar çalışmaların süreceğini belirten Soylu, “Hasar tespit çalışmaları da başladı. Sayın Cumhurbaşkanımıza da tüm bilgileri bakanlarımızla arz ettik. Verdiği talimatları da almış olduk. Deprem bölgesinden geldik, orada çalışmalar devam ediyor. Burada selin ilk tahribatları gidene kadar burada çalışacağız, vatandaşımızın yanında olacağız. Şanlıurfa'nın kırsal ilçe ve mahallelerinde de taramalar yapıldı, genel anlamda olumsuz bir durum yok. Merkezde gördüğümüz durumla ilgili karşı karşıya değiliz. Bozova Hilvan yolunda 2 çökme meydana geldi, Akçakale Şanlıurfa yolunda epey bir su bastı, oradaki çalışmaları DSİ ve Karayolları Genel Müdürlüğü devam ettiriyor” diye konuştu.

KİRİŞCİ: SU TÜNELLERİ TEDBİR AMAÇLI KAPATILDI

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ise şunları kaydetti:

"Karaköprü ilçesinde 300 arı kovanı zarar görmüştür. Ekiplerimizin yağışların devam etmesi nedeniyle tamamlanamayan çalışmalar tamamlandığında, zarar ve ziyan konusunda vatandaşlarımıza yardımcı olacağız. Tahliye kanallarımız açık durumdadır. Dereler açık olup tam kesit çalışmaktadır. Karakoyun Deresi'nde taşma nedeniyle yandaki mahallelerde bodrum katlarını su basmıştır. Derenin her iki yakasından suların akıtılmasında çalışmalar iyi netice verecektir. Bölgeden bize kuraklık nedeniyle su verin talepleri olmuştu. Yağış sonrası tüneller tedbir amacıyla kapatılmıştır. DSİ olarak 20 yılda 21 dere ıslahı projesiyle 40 yerleşim yerimizi taşkınlardan korumak için yatırımlar gerçekleştirdik. Bunları gerçekleştirmemiş olsaydık daha büyük afetle karşılaşmış olacaktık.”

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati ise şunları kaydetti:

"Şanlıurfa, sel felaketinde ciddi bir şekilde etkilendi. Bu topraklarda görmediğimiz yoğunluk görülen yağmur nedeniyle derelerde taşmalar oldu. Adıyaman'da da aynı afet söz konusu. Hasar tespit çalışmalarını ara vermeden sürdüreceğiz. Tam kuraklık ile ilgili konuşurken neredeyse yılın yarısındaki yağış oranını 1 günde yaşadık”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER