Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan istifa etti

Hafize Gaye Erkan istifa etti, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Önerim doğrultusunda yeni atanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı ve ekibine başarılar diliyorum" dedi

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan istifa etti

9 ay önce göreve gelen, Türkiye'nin ilk kadın Merkez Bankası Başkanı olan Hafize Gaye Erkan, istifa ettiğini duyurdu. "Affını" talep eden Erkan, istifa metninde, hakkında son dönem ortaya atılan iddialara ilişkin olarak "itibar suikastine uğradığını" ifade ederek, "Kamuoyunun malumu olduğu üzere son dönemde şahsıma yönelik büyük bir itibar suikastı kampanyası düzenlenmiştir. Bu süreçten ailem ve dahası henüz bir buçuk yaşına bile girmemiş günahsız evladımın daha fazla etkilenmemesi için, sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum" dedi. Erkan'ın istifa duyurusundan bir dakika sonra Hazine ve Maliye Bakanlığı hesabından Bakan Mehmet Şimşek'in açıklaması paylaşıldı. Şimşek, kendi imzasının yer aldığı açıklamada, "Erkan’ın aldığı karar tamamen şahsidir ve kendi takdirleridir" dedi. Merkez Bankası'na atanacak yeni başkanı kendisinin önerdiğini de söyledi.

Merkez Bankası'nın yeni başkanının bu gece yayımlanacak Resmi Gazete’de duyurulması bekleniyor. Atanacak ismin Para Politikası Kurulu üyelerinden arasından seçilmesi bekleniyor. Atanması öngörülen isimler arasında Para Politikası Kurulu üyeleri Osman Cevdet Akçay ve Yaşar Fatih Karahan öne çıkıyor.

Erkan'ın istifasıyla birlikte AK Parti döneminde 7 kez başkan değişimi oldu. Erkan'ın istifasıyla boşalan koltuğa 8'inci kez atama yapılacak.

Erkan'ın istifası

Son zamanlarda kendisi ve ailesi hakkındaki iddialarla tartışma konusu olan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan "affını istediğini" duyurarak istifa etti. Merkez Bankası'nın ilk kadın başkanı olan Erkan, 9 aydır yürüttüğü görevinden istifa ettiğini X hesabından yaptığı açıklamayla duyurdu.

Hakkındaki iddialar için "itibar suikasti" ifadesi kullanan Erkan, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan "affını" talep ettiğini açıklayarak, "Kamuoyunun malumu olduğu üzere son dönemde şahsıma yönelik büyük bir itibar suikasti kampanyası düzenlenmiştir. Bu süreçten ailem ve dahası henüz bir buçuk yaşına bile girmemiş günahsız evladımın daha fazla etkilenmemesi için, Sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum" dedi. 

Erkan, istifa metninde şunları kaydetti:

"Gece gündüz görevimin başında yer aldım"

"Kamuoyunun malumu olduğu üzere 8 Haziran 2023 tarihinden bu yana Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığı görevini sürdürmekteyim.

Her bir karış toprağı için bedel ödenmiş bu topraklarda doğmuş, büyümüş, eğitim görmüş bir vatan evladı olarak, bu kutsal görev şahsıma tevdi edildiğinde kişisel koşullarımı hiç önemsemeden ülkeme geldim ve görevimin başına geçtim. O dönemde de daha yaşını doldurmamış bir evladın annesi olarak böyle yoğun bir görevi sürdürmenin zorluklarının elbette farkındaydım. Devletimize ve milletimize hizmet edebilmek adına bugüne kadar yorulmadan gece gündüz görevimin başında yer aldım. Gelinen noktada ekonomi programımız meyvelerini vermeye başlamıştır. Rezervlerimizdeki artış, ekonomik veriler ile enflasyonun ana eğilimine dair göstergeler bu başarının kanıtıdır.

"İtibar suikasti kampanyası düzenlenmiştir"

Tüm bu olumlu gelişmelere karşın kamuoyunun malumu olduğu üzere son dönemde şahsıma yönelik büyük bir itibar suikasti kampanyası düzenlenmiştir. Bu süreçten ailem ve dahası henüz bir buçuk yaşına bile girmemiş günahsız evladımın daha fazla etkilenmemesi için, Sayın Cumhurbaşkanımızdan ilk günden beri şerefle yürüttüğüm görevimden affımı talep etmiş bulunuyorum.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı olma gururunu yaşamama vesile olan Sayın Hazine ve Maliye Bakanımıza ve yaklaşık 9 aydır bu görevi beraber sürdürdüğüm, gece gündüz demeden her biri büyük bir özveriyle çalışan mesai arkadaşlarıma teşekkürü bir borç biliyorum.

Hasseten Amerika’da özel sektörde geçen 22 yıllık yöneticilik ve bankacılık tecrübemden sonra, evladıma da bırakacağım en büyük miras olan ülkeme ve milletime hizmet etme imkanını bana sunan ve görev sürem boyunca desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanımıza şükran ve minnetlerimi arz ediyorum.

Saygılarımla."

Şimşek'ten jet hızıyla açıklama: Yeni başkanı önerdiğini duyurdu

Erkan'ın istifa duyurusundan bir dakika sonra Hazine ve Maliye Bakanlığı hesabından Bakan Mehmet Şimşek'in açıklaması paylaşıldı. Şimşek, kendi imzasının yer aldığı açıklamada, Erkan'ın istifasının şahsi olduğunu, yeni atanacak Merkez Bankası Başkanı'nı da kendisinin önerdiğini duyurdu.

Şimşek, açıklamasında şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde yürütülen ekonomi programımız, kesintisiz ve kararlılıkla devam etmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın ekonomi ekibimize ve uyguladığımız programımıza desteği ve güveni tamdır.

Merkez Bankası eski Başkanı Sayın Hafize Gaye Erkan’ın aldığı karar tamamen şahsidir ve kendi takdirleridir. Aldığı bu kararı saygı ile karşılıyor ve ülkemize sunduğu kıymetli hizmet ve katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.

Önerim doğrultusunda yeni atanacak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı ve ekibine başarılar diliyorum.

Bu çerçevede ekip olarak güçlü işbirliği ve koordinasyon içinde fiyat istikrarı hedefimize emin adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2024, 00:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER