Dünyayı sarsan yeni salgın! Bakanlık Türkiye’de görülüp görülmediğini açıkladı

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü, dünyayı sarsan "maymun çiçeği" hastalığının bugüne kadar Türkiye'de görülüp görülmediğini açıkladı.

Dünyayı sarsan yeni salgın! Bakanlık Türkiye’de görülüp görülmediğini açıkladı

Koronavirüs salgınının yaralarını saramamışken dünyanın yeni kâbusu maymun çiçeği virüsü dalga dalga yayılıyor. Dünya Sağlık Örgütü,  maymun çiçeği virüsünün 12 ülkede 80 kişide tespit edildiğini duyurdu.

Türkiye’de de Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar ve Erken Uyarı Dairesi Başkanlığı tarafından “maymun çiçeği” hastalığıyla ilgili açıklama yapıldı.

Başkanlığın internet sayfasından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’de şu ana kadar maymun çiçeği vakası görülmediği kaydedildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 “Monkeypox, kemirgenler ve primatlar gibi vahşi hayvanlardan kaynaklanan ve bazen insanlara bulaşan zoonotik bir hastalıktır. Ortopoksvirüs ailesine ait olan maymun çiçeği virüsünden kaynaklanır. İnsan vakalarının çoğu, hastalığın endemik olduğu Orta ve Batı Afrika'da görülmüştür.Monkeypox, temas ve solunan büyük damlacıklar yoluyla damlacık maruziyeti ile bulaşabilir.

Hastalık genellikle kendi kendini sınırlar ve semptomlar genellikle 14 ila 21 gün içinde kendiliğinden düzelir.

Monkeypox hastalığı ile ilgili gelişmeler DSÖ, Avrupa Hastalık Kontrol ve önleme Merkezi(ECDC) bildirimleri ve Uluslararası Sağlık Tüzüğü(2005) kapsamında diğer ülkelerin uluslararası odak noktaları ile bilgi alışverişinde bulunularak Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar ve Erken Uyarı Dairesi Başkanlığımız tarafından yakından takip edilmektedir. Ülkemizde bugüne kadar vaka görülmemiştir”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER